•  Na boisku w Lasowicach Iskra podejmowała Tempo Stolarzowice. Goście zdobyli bramkę w 28. min. Był to jedyny gol strzelony w tym spotkaniu.
     Na boisku w Lasowicach Iskra podejmowała Tempo Stolarzowice. Goście zdobyli bramkę w 28. min. Był to jedyny gol strzelony w tym spotkaniu. Fot. Alicja Jurasz
06.10.2019

Piłkarski weekend: 5 i 6 października

Hitem ostatniej kolejki były powiatowe derby w okręgówce. Naprzeciw siebie stanęły dwie bardzo dobre drużyny – Unia Strzybnica i Orzeł Miedary, który nie pozwolił rywalom rozwinąć skrzydeł i wygrał 3:0. Ciekawie było też na boisku w Ptakowicach, ale nie ze sportowych powodów. Kibice zabrali zawodnikom piłki, interweniowała policja.

W III lidze Gwarek Tarnowskie Góry odniósł drugie zwycięstwo z rzędu i po pełnym emocji spotkaniu pokonał u siebie 2:1 Pniówek Pawłowice Śląskie. To gospodarze pierwsi wyszli na prowadzenie – w 18. min piłkę wprost do bramki rywali celnie posłał Sławomir Pach. W 40. min Kamil Bętkowski wykorzystał podanie Rafała Kulińskiego. Rozdrażnieni goście zaraz po przerwie zdobyli kontaktowego gola i druga połowa była już bardzo nerwowa. Obie drużyny miały sporo okazji do zdobycia bramek, ale Gwarek utrzymał przewagę do końca. Przerwał w ten sposób zwycięską passę Pniówka, drużyny, który plasuje się w czubie tabeli. – Cieszymy się, bo wygraliśmy bardzo ciężki mecz. To nasze drugie z rzędu zwycięstwo w lidze i mamy nadzieję, że będzie już łatwiej. Mecz fajnie się ułożył, wygrywaliśmy do przerwy 2:0, jednak na początku drugiej połowy straciliśmy bramkę i do końca losy spotkania były niewiadomą: mogło być wyżej dla nas, mógł być remis. Teraz czeka nas trudny pojedynek z Ruchem Chorzów. Jeśli do wygranych w lidze dołożymy zwycięskie mecze pucharowe z Ruchem Radzionków i Odrą Miasteczko Śląskie, to bilans naszych pojedynków w ostatnim czasie wynosi 4 zwycięstwa i 2 remisy, więc na pewno nie jest źle – komentował szkoleniowiec Gwarka Krzysztof Górecko.

Ruch wygrał z Wartą

Czasami wydarzenia poza boiskiem zostawiają w tle samą grę i tak było w Ptakowicach, gdzie Drama Zbrosławice podejmowała lidera tabeli, czyli Szombierki Bytom. Goście już do przerwy prowadzili 5:0. Do zamieszania doszło na początku drugiej połowy. Grupa kilkudziesięciu kibiców, jak twierdzą działacze Dramy – przyjezdnych, zabrała zawodnikom piłki i odmówiła ich oddania. Porządkowi, którzy zabezpieczali mecz, postanowili wezwać policję. Widok kilku funkcjonariuszy podział na zadymiarzy i piłki szybko wróciły na boisko. Reszta meczu przebiegła bez zakłóceń, a Drama przegrała ostatecznie 2:5. Bramki dla gospodarzy strzelili Damian Cziba i Kamil Giera. – Szkoda, bo w drugiej połowie było tyle sytuacji, że przegranej można było uniknąć. W pierwszej graliśmy bardzo bojaźliwie, co skończyło się prowadzeniem Szombierek 5:0. Na pewno nasi przeciwnicy byli lepsi, ale nie powinniśmy przegrać tak wysoko – mówił trener Dramy Dariusz Dwojak.

W rozegranym w piątek meczu Ruch Radzionków pokonał czołową drużynę IV ligi Wartę Zawiercie 2:1. W 25 min. ładnym strzałem z dystansu wynik otworzył Marcin Trzcionka. Na 2:0 w 42 min. trafił Amine Boudguiga, który otrzymał piłkę po długim wybiciu bramkarza "żółto-czarnych" Dawida Stambuły. Goście w pierwszej połowie meczu również kilkakrotnie zagrozili bramce gospodarzy jednak jedynego gola zdobyli dopiero dziesięć minut po rozpoczęciu drugiej połowy. Padł w kontrowersyjnych okolicznościach, gdyż po dośrodkowaniu z rzutu rożnego i uderzeniu Drzymonta, piłka zdaniem interweniującego bramkarza Cidrów nie przekroczyła linii bramkowej. – Chciałbym zacząć od pochwalenia decyzji o przeniesieniu tego meczu na piątkowy wieczór. Gra przy światłach to zawsze coś specjalnego, a jak się okazało termin przyciągnął na trybuny zdecydowanie więcej widzów niż nasze dwa ostatnie domowe mecze, zaś kibice głośno wspierali nas dopingiem. Przez to atmosfera spotkania była godna wyższej ligi. Do całej tej otoczki dostosowali się piłkarze obu drużyn. Mecz miał szybkie tempo gry i wysoko zawieszoną poprzeczkę przez rywala. Wydaje mi się, że pierwsze czterdzieści pięć minut w naszym wykonaniu to jedna z najlepszych, jeśli nie najlepsza połowa w tym sezonie. Przede wszystkim jednak od początku widać było, że chłopcy bardzo chcieli zmazać tą plamę, jaką zostawiliśmy przed tygodniem w Świętochłowicach. Mimo bardzo słabego meczu ze Śląskiem postawiłem na tych samych piłkarzy, tym samym chcąc pokazać, że mam pełne zaufanie do tej drużyny – mówił trener Ruchu Michał Majsner.

Miedary wiceliderem

W okręgówce hitem były powiatowe derby między Orłem Miedary a Unią Strzybnica – drużynami, które świetnie radzą sobie w rozgrywkach. W tym pojedynku górą zdecydowanie okazał się Orzeł, który pewnie wygrał spotkanie 3:0 (1:0) po bramkach Daniela Szkliniarza, Dariusza Daszkiewicza i Piotra Koniecznego. Wskoczył też na fotel wicelidera. – Pokazaliśmy się z bardzo dobrej strony, byliśmy zdecydowanie lepsi i zasłużenie wygraliśmy. Do przerwy powinniśmy prowadzić dwiema, trzema bramkami. Stało się inaczej i niepotrzebnie było nerwowo. Obie drużyny dostały masę kartek. Mecz był ostry, ale piłkarsko dobry. Cieszę się bardzo, że wygraliśmy. Strzybnica to dobra drużyna, o ile pozwoli im się grać. A my nie pozwoliliśmy i dlatego nie rozwinęli skrzydeł. Pewnie gdybyśmy zagrali słabszy mecz, mielibyśmy problem, ale tak się nie stało – podsumował trener Miedar Adam Krzęciesa.

Rezerwy Gwarka gromią

Serię zwycięstw kontynuuje lider bytomskiej klasy A – Orzeł Biały Brzeziny Śląskie. Tym razem zmierzył się na wyjeździe z Iskrą Połomia. To gospodarze pierwsi wyszli na prowadzenie, ale jeszcze przed przerwą stracili dwie bramki. Na początku drugiej połowy zdołali wyrównać na 2:2, ale potem goście zdobyli kolejnego gola, a 80. min jeden z zawodników Połomi niefortunnie posłał piłkę do własnej bramki i skończyło się na przegranej Iskry 2:4. Bramki dla gości strzelili: Marcin Franielczyk, Marek Nowak-2, jedna była samobójcza, a dla Połomi: Damian Wójcik i Oleksandr Tkachuk.

Powody do zadowolenia ma też Olimpia Boruszowice, która podejmowała u siebie trudnego rywala – Rozbark Bytom. Gospodarze wygrali 2:1 po bramkach Michała Kabacińskiego.

W II grupie bytomskiej B klasy imponuje wynik drugiej drużyny Gwarka Tarnowskie Góry, która zmiażdżyła Orła Koty 9:2. Już do przerwy tarnogórzanie prowadzili 5:1. Michał Szwajnoch trafi do bramki Orła trzy razy w ciągu niespełna 10 minut: w 48., 54. i 57. min. Dwa trafienia dołożył Damian Kowalczyk, po jednym – Patryk Joachim, Adrian Pytlik i Rafał Rydzkowski, jeden gol był samobójczy. Gwarek aktualnie jest liderem tabeli II grupy, z imponującym dorobkiem 38 zdobytych bramek. Spory udział miał w tym m.in. Patryk Joachim. Warto też dodać, że mecz z Orłem Koty był wyjątkowy dla Bartłomieja Podolskiego, kierownika pierwszej drużyny, który gra w drugim zespole. Jako policzył, było to dla niego 600-tne spotkanie rozegrane w barwach Gwarka.

Alicja Jurasz, wsp. Wojciech Łyskowski

WYNIKI:

III liga, grupa III, 10. kolejka: Gwarek – Pniówek 2:1. W tabeli: 1. Śląsk II Wrocław (20),...8. Gwarek (14).

IV liga, I grupa, 9. kolejka: Drama – Szombierki 2:5, Ruch - Zawiercie 2:1. W tabeli: 1. Szombierki (23),..3. Ruch (16),...16. Drama (2).

V liga, grupa I: Wielowieś – Pyskowice 0:2, Orzech – Odra 2:1, K. Góra – Knurów 2:2, Przyszowice – Łabędy 2:1, Miedary – Strzybnica 3:0, Gliwice – Ciochowice 0:2, Rachowice – Piast II 0:4, Górnik – Miechowice 3:8.

16. Rachowice 9 0 4-39

Grupa II, . 9 kolejka: Kalety - Boronów 1:0. W tabeli: 1. Żarki (20),...10. Kalety (11).

Klasa A. Bytom: Nakło Śląskie – Świerklaniec 3:0, Sokół – Piekary Śl. 0:2, Żyglin – N. Chechło 1:2, Połomia – Brzeziny Śl. 2:4, Rozbark – Olimpia 1:2, Nitron – Orkan 3:2, Lasowice – Tempo 0:1.

14. Sokół Z. 7 0 1-29

Klasa B. Bytom I: Nadzieja – Orzech II 4:1, Ożarowice – Zendek 3:1, K. Góra II – Andaluzja 3:2. Pauza: Bobrowniki.

7. Orzech II 6 1 4-18

Bytom II. Strzybnica II – Rodło 2:3, S. Tarnowice – Wieszowa 3:1, Górnik II – Zgoda 1:2, Gwarek II – Koty 9:2.

8. Górnik II 6 3 7-19

Lubliniec, 9. kolejka: Tworóg – Gwoździany 3:1. W tabeli: 1. Herby (23), 2. Tworóg (17).

Zabrze, 8. kolejka: Bujaków – Ziemięcice 3:3, Bycina – Kamieniec 0:2. W tabeli: 1. Makoszowy (19),..10. Ziemięcice (10), 11. Kamieniec (10).

Klasa C. Zabrze, 8 kolejka: Bojszów – Łubie 3:0. W tabeli: 1. Sparta Zabrze (19),..9. Łubie (6).