•  Szlagier kolejki w bytomskiej A klasie i gminne derby Miasteczka Śl. zakończyły się wygraną gospodarzy z Żyglina 3:2.
     Szlagier kolejki w bytomskiej A klasie i gminne derby Miasteczka Śl. zakończyły się wygraną gospodarzy z Żyglina 3:2. Fot. Alicja Jurasz
07.10.2018

Piłkarski weekend: 6 i 7 października

To nie była udana kolejka dla naszych trzecioligowych zespołów. Gwarek Tarnowskie Góry uległ na własnym boisku 1:2 MKS Kluczbork, a Ruch Radzionków przegrał na wyjeździe z Górnikiem II Zabrze 1:3.

Początek spotkania w Tarnowskich Górach nie zapowiadał porażki gospodarzy. W 21. min objęli prowadzenie po bramce Mateusza Śliwy. Ale już w 30. min Tomasz Dyr doprowadził do wyrównania, a tuż przed przerwą po strzale Piotra Makowskiego zrobiło się 2:1 dla Kluczborka. W drugiej połowie ataki tarnogórzan na bramkę przeciwnika nie przyniosły efektu i Gwarek zanotował drugą przegraną na własnym stadionie. – Jest mi bardzo przykro, że przegraliśmy. Przez cały mecz byliśmy lepszym zespołem. Ale nawet przez 5 minut spotkania nie można tracić koncentracji i grając z przeciwnikiem, który ma mniej punktów od nas. Mam dużo żalu do szatni i do podejścia do gry. Szybko strzeliliśmy bramkę i wydawało się, że ten mecz to będzie spacerek. Wygramy 5:0 i wrócimy do domu. Rzeczywistość okazała się zupełnie inna. Sami jesteśmy sobie winni, bo lider nam ucieka i ciężko będzie gonić Polkowice. Szczególnie, jeśli tracimy punkty u siebie, a my robimy to regularnie. Niestety takimi meczami marzenia o awansie odlatują daleko. Obawiałem się tego meczu, bo nasz zespół gra doskonale z czołowymi drużynami w lidze, a przegrywamy z tymi z dołu tabeli. W ubiegłym sezonie z 6 ostatnimi zespołami straciliśmy w sumie 17 punktów. To musi się zmienić – mówił trener Gwarka Krzysztof Górecko.

Ruch Radzionków mimo ambitnej walki przegrał 1:3 z rezerwami Górnika Zabrze, które w tym meczu wystąpiły w bardzo mocnym składzie, opartym na zawodnikach na co dzień grających w ekstraklasie. Jedyną bramką dla Cidrów w 28. min zdobył Mateusz Hermasz. W tym momencie radzionkowianie przegrywali już 0:2, niestety po dużych błędach w grze obronnej. Strzelcami goli dla gospodarzy byli Rafał Wolsztyński i Konrad Nowak. Wynik meczu został ustalony w doliczonym czasie gry po strzale Łukasza Wolsztyńskiego, w sytuacji gdy wydawało się, że to raczej Ruch jest bliżej gola wyrównującego, niestety radzionkowianie dwukrotnie trafili w słupek. – Przed meczem, gdy zobaczyliśmy skład Górnika pełen piłkarzy znanych z boisk ekstraklasy, powiedzieliśmy sobie, że przecież na inaugurację pokonaliśmy Miedź II Legnica, która przyjechała do Orzecha w równie mocnym składzie. Skoro wtedy nam się udało wygrać, to czemu nie miałoby się to udać dzisiaj. Niestety, bardzo szybko w karygodny, prosty sposób straciliśmy dwie bramki, co ustawiło mecz. Na szczęście drużyna dobrze zareagowała, podniosła się, strzeliła kontaktowego gola i potem dalej stwarzała sobie sytuacje. Ubolewam nad tym, że żadnej z nich, szczególnie w drugiej połowie nie wykorzystaliśmy. Myślę, że były okazje, by doprowadzić do remisu 2:2, a nawet objąć prowadzenie. W końcówce, grając z przewagą jednego zawodnika musieliśmy się odkryć i po kontrze dostaliśmy trzecią bramkę. Po meczu zamieniłem kilka słów z trenerami gospodarzy. Powiedzieli, że jesteśmy zespołem bardzo poukładanym, przeciwko któremu ciężko się gra i że Górnik miał sporo szczęścia, że wygrał ten mecz. Ale jak wiadomo - szczęście sprzyja lepszym – podsumował szkoleniowiec Ruchu Kamil Rakoczy.

Silna Drama

W okręgówce Drama Zbrosławice wygrała 2:0 z Tęczą Błędów po trudnym meczu. – Do przerwy było 0:0, potem po bramce Tadeusza Urbainczyka gra się otworzyła. W 90. min z rzutu karnego Marcin Wujek strzelił na 2:0. Wynik mógł być znacznie wyższy, bo mieliśmy mnóstwo sytuacji. To był ciężki mecz, bo bardzo potrzebowaliśmy zwycięstwa, a przy jednobramkowej przewadze końcowy wynik jest zawsze niepewny. Ale zawodnicy zostawiali na boisku wiele zdrowia i było to zasłużone zwycięstwo. Bardzo się cieszymy – mówił trener Dramy Dariusz Dwojak.

Z kolei Orzeł Miedary uległ na wyjeździe 1:2 (0:1) wiceliderowi z Jaworzna. Jedynego gola dla gości strzelił Karol Kajda. – Oni mieli cztery sytuacje, z czego dwie zamienili na bramki. W drugiej połowie byliśmy zdecydowanie lepszą drużyną, co cieszy. Walczyliśmy, ale nie zawsze można wygrywać – mówił trener Miedar Adam Krzęciesa.

Strzybnica znowu liderem

Szlagierem kolejki w bytomskiej A klasie były derby Miasteczka Śląskiego. LKS Żyglin podejmował w nich rezerwy Odry i wygrał mecz 3:2. – Zwyciężyliśmy zasłużenie. Pierwsza połowa była w miarę wyrównana, w drugiej dominowaliśmy. Ale końcówka była nerwowa. W pewnym momencie prowadziliśmy już 3:0, ale w naszą grę wkradło się za duże rozprężenie. Najpierw zlekceważyliśmy jedną bramkę zdobytą z akcji przez Odrę, a potem nasz bramkarz popełnił fatalny błąd i było już 3:2. Na szczęście utrzymaliśmy wynik – mówił Marek Barczyk, sekretarz klubu. Bramki dla gospodarzy strzelili: Dawid Jakubowski-2 i Łukasz Rutkowski, a dla gości z Odry II: Bartosz Zając i Paweł Duda.

Na miejsce lidera wróciła Unia Strzybnica po wygranym 4:0 meczu z Sokołem Zbrosławice. Na listę strzelców wpisali się: Damian Różański-2, Dawid Paczyna i Bartosz Urbański. – 4:0 było najniższym wymiarem kary, a wynik mógł być wyższy, gdybyśmy byli skuteczniejsi. Mimo, że Sokół próbował walczyć, mieliśmy na boisku przewagę, ale długo nie mogliśmy tego potwierdzić bramkami. Po kilku niewykorzystanych sytuacjach, w końcu, po szybkim strzale Paczyny z zaskoczenia zrobiło się 1:0, jeszcze przed przerwą rzut karny wykorzystał Różański i było 2:0. Potem dołożyliśmy dwie bramki, ale okazji było więcej. Mieliśmy dziś trochę braków kadrowych, nie było pełnego zespołu, ale trzy punkty są – komentował szkoleniowiec Unii Artur Maligłówka.

Wiceliderem jest Olimpia Boruszowice, która w sobotę 3:1 pokonała KS Piekary Śl. Już w po pierwszych 10 minutach prowadziła 3:0 po strzałach Adama Wałka, Piotra Bogackiego i Janusza Barańskiego. Na trzecie miejsce z pierwszego spadł Orzeł Biały Brzeziny Śl. po przegranej 3:4 z Tempem Stolarzowice. – Mecz był zacięty, boli mnóstwo niewykorzystanych sytuacji, bo mógł inaczej się skończyć – komentował prezes Orła Tadeusz Wieczorek. Gole strzelili: Adam Benjamin i Artur Danecki-2. Kiepską passę przerwała Iskra Lasowice. Tydzień temu wysoko wygrała z Orkanem Dąbrówka Wlk., teraz 4:1 (1:1) zwyciężyła Czarnych Sucha Góra. Bramkami podzieli się: Dawid Florkowski i Daniel Przewodnik.

W bytomskiej B klasie przeciwników gromi Orzeł Koty. Tym razem 6:2 rozbił u siebie Tęczę Zendek. Bramki zdobyli: Kacper Żelosko-2, Marcin Karkocha-3, Wojciech Pilarski.

Alicja Jurasz, współpraca: Wojciech Łyskowski

Drużyna kolejki
LKS ŻYGLIN: Żelek - Piech, Jasiok, Kozdra, Balawender, Żelosko (60. Przybylak, 80. Kotara), Jakubowski, Gubała (45. Kańtoch), Bryła (80. Kocek), Wszelaki, Rutkowski (75. Ścierski). Trener: Sebastian Żak.

Gwiazdy kolejki
V liga: Tadeusz Urbainczyk, Marcin Wujek (Drama)
A klasa: Dawid Florkowski, Daniel Przewodnik (Lasowice), Damian Różański (Strzybnica)
B klasa: Marcin Karkocha, Kacper Żelosko (Koty), Marcin Okrzesik (Połomia)

Wyniki:

III liga, grupa III, 11. kolejka: Gwarek - Kluczbork 1:2, Górnik II - Ruch 3:1. W tabeli: 1. Polkowice (27 pkt.),...4. Gwarek (20),..11. Ruch (14).

V liga, grupa IV: Odra – Zagłębie II 0:4, Miechowice – Wojkowice 2:2, Łagisza – Orzech 2:2, Jaworzno – Miedary 2:1, Łazy – Górnik 1:0, Siemianowice – Kromołów 3:0, Rogoźnik – Niwka 2:2, Drama – Błędów 2:0.

16. Orzech 10 4 14-33

Częstochowa, 11. kolejka: Lubliniec – Kalety 0:2. W tabeli: 1. Kłobuck (33),...12. Kalety (13).

Klasa A. Bytom: Piekary Śl. - Olimpia 1:3, Andaluzja – Rozbark 0:4, Żyglin – Odra II 3:2, Sokół Z. - Strzybnica 0:4, Lasowice – S. Góra 4:1, Nitron – Orkan 4:0, K. Góra – Świerklaniec 4:1, Tempo – Brzeziny Śl. 4:3.

16. Andaluzja 9 0 6-37

Lubliniec, 8. kolejka: Sieraków – Tworóg 2:0. W tabeli: 1. Boronów (21),...14. Tworóg (0).

Klasa B. Bytom: Nikpol – Wieszowa 1:1, S. Tarnowice – K. Góra II mecz się nie odbył, Nakło Śl. – Bobrowniki 2:1, Koty – Zendek 6:2, Górniki – Nadzieja 2:0, Strzybnica II – Polonia II 0:6, Górnik II – Zgoda 3:5, Połomia – N. Chechło 1:0.

15. Górnik II 9 1 17-36

Zabrze, 8. kolejka: Kamieniec – Pawłów 4:2, Bojszów – Ziemięcice 0:2. W tabeli: 1. Walka Zabrze (18),...7. Ziemięcice (10),...9. Kamieniec (9).