•  W Lasowicach podczas meczu z Tempem Stolarzowice na boisko wbiegł dodatkowy zawodnik. Jego przynależność klubowa jest nieznana, ale gospodarze mecz przegrali 1:2. Honorową bramkę dla Iskry strzelił Daniel Przewodnik.
     W Lasowicach podczas meczu z Tempem Stolarzowice na boisko wbiegł dodatkowy zawodnik. Jego przynależność klubowa jest nieznana, ale gospodarze mecz przegrali 1:2. Honorową bramkę dla Iskry strzelił Daniel Przewodnik. Fot. Alicja Jurasz
09.09.2018

Piłkarski weekend: 8 i 9 września

Trzecie zwycięstwo z rzędu odniósł w III lidze Gwarek Tarnowskie Góry. W piątek, 7 września wygrał zacięty, wyjazdowy mecz ze Stalą Brzeg 3:2. Gorzej jest u Ruchu Radzionków, który zaliczył czwartą porażkę z kolei.

Stal Brzeg wyszła na prowadzenie już w 11. min, a tarnogórzanie przełamali się dopiero w 70. min, kiedy po zamieszaniu w polu karnym piłkę do bramki Stali wpakował Bartłomiej Cymerys. Gospodarze zdołali potem strzelić na 2:1, ale przewaga trwała tylko ...minutę. Piłka dośrodkowana przed bramkę przeciwników trafiła do Przemysława Oziębały, który popisał się celnym strzałem. Ten sam zawodnik w 92. min przesądził o wygranej Gwarka, kiedy w polu karnym uprzedził bramkarza rywali i zdobył trzeciego gola.

– Cieszy wygrana w bardzo dramatycznych okolicznościach. Ale jeszcze większą satysfakcję sprawiła mi gra drużyny, bo zespół zaczyna funkcjonować tak jak w ubiegłym sezonie. Zawodnicy zaczęli bardzo szybko operować piłką, błyskawicznie przechodzić z obrony do ataku i widać było bardzo duży progres motoryczny. Jestem zadowolony i uspokojony, bo ten początek rundy może nie był zły, ale nie był taki, jaki byśmy sobie życzyli. Były pewne zmiany personalne, głównie z powodu młodzieżowców, których trzeba było wprowadzić do zespołu. Na to potrzebny jest czas, z czym borykają się chyba wszystkie zespoły – mówił trener Gwarka Krzysztof Górecko.

Gorsze nastroje panują w szeregach Ruchu Radzionków. W sobotę uległ 1:2 (0:1) Foto-Higienie Gać. Cały czas kuleje gra radzionkowian w obronie, formacja defensywna albo sama stwarza sytuacje gościom lub biernie przygląda się ich poczynaniom. W ostatnim meczu Ruch w ostatnich 20 minutach gry odrzucił rywali na ich pole karne i gdyby wykazał się lepszą skutecznością, mógł jeszcze wygrać. Niestety radzionkowianie w końcówce dali sobie wbić drugiego gola i celny strzał Roberta Wojsyka w ostatnich sekundach nie wpłynął już na niekorzystny wynik. – O przegranej zadecydowała słaba skuteczność. Przy stanie 0:1 zmarnowaliśmy trzy stuprocentowe sytuacje. Cały czas mamy duży problem w defensywie. Dziś obronę musiałem inaczej ułożyć z uwagi na chorobę Tomasza Harmaty. To nie zagrało poprawnie. W pierwszej połowie znów już na samym początku meczu byliśmy bliscy straty gola, a zeszliśmy na przerwę zasłużenie przegrywając 0:1. Po przerwie obraz meczu się odmienił, ale już pierwszy celny strzał gości pozwoliliśmy im zamienić na drugiego gola. Dlatego nad obroną będziemy w dalszym ciągu pracować, i przyjdzie chyba czas na zmiany personalne. Jeśli nic się nie zmieni w tym zakresie, to wszystkie mecze przegramy. Za tydzień w Gorzowie musimy już konieczne punktować. Z wszystkich przegranych dzisiejszej żałuję najbardziej, bo spotkały się wyrównane drużyny, a my mieliśmy argumenty by sięgnąć po trzy punkty – komentował trener Kamil Rakoczy.

Drama dalej gromi

9 bramek padło w Łazach, gdzie miejscowa Łazowianka miała pecha i podejmowała Dramę Zbrosławice. Mecz zakończył się wygraną gości 6:3.– Zgotowaliśmy sobie na własne życzenie horror. Prowadziliśmy 3:0 do 60. min, ale z czasem nasza przewaga zmalała. Na szczęście w końcówce gospodarze nie wykorzystali karnego i nie zdołali wyrównać kiedy prowadziliśmy już tylko 4:3. A w końcówce to my strzeliliśmy jeszcze dwie bramki. To było zasłużone zwycięstwo – cieszył się trener Dramy Dariusz Dwojak. Na listę strzelców wpisali się: Tadeusz Urbainczyk, Marcin Wujek, Wojciech Gałęziok, Damian Cziba, Ariel Lindner, Artur Koschny. W najbliższą sobotę Drama zagra na własnym boisku z wiceliderem z Siemianowic. Zapowiada się ciekawy mecz, który wyjątkowo odbędzie się wcześniej, niż zwykle. Początek o godz. 11.

Mniej szczęścia miał Orzeł Miedary – uległ na wyjeździe 1:3 MKS Górnik Wojkowice. – Pierwszą połowę całkowicie przespaliśmy. Oni dostali rzut karny, strzelili na 1:0, później zrobiło się 3:0. Podnieśliśmy się jeszcze w pierwszej połowie, bo Karol Kajda strzelił karnego na 1:3. W drugiej połowie cały czas graliśmy na ich połowie, przeciwnicy nie istnieli na boisku, ale nie udało się zdobyć kolejnych bramek – komentował trener Miedar Adam Krzęciesa.

W powiatowych derbach IV grupy okręgówki Odra Miasteczko Śląskie wygrała 1:0 z Sokołem Orzech. Bramkę na wagę trzech punktów strzelił Sebastian Standera. – Była wola walki z naszej strony, ale niestety zabrakło skuteczności – komentował kierownik drużyny z Orzecha Henryk Kamiński. – Cieszymy się ze zwycięstwa, zwłaszcza, że był to mecz dużej rangi. Bardzo chcieliśmy go wygrać, ale łatwo nie było, bo Orzech postawił warunki na pewnym poziomie – mówił Marek Tomczyk, szkoleniowiec Odry.

Radość Żyglina

W bytomskiej A klasie LKS Żyglin wygrał 3:1 (3:1) z Unią Świerklaniec po bramkach Łukasza Rutkowskiego z karnego i Dawida Kańtocha-2. – Pierwsza połowa należała zdecydowanie do nas, w drugiej dominowała Unia Świerklaniec, która ma paru zawodników wybijających się ponad grę w A-klasie. Mecz życia miał w tym pojedynku nasz drugi bramkarz Mateusz Kurowski, który nie tylko obronił karny, ale i obronił dwie niemal 100 proc. sytuacje dla przeciwników. Naprawdę pokazał klasę. Mecz był zacięty i do samego końca drżeliśmy o wynik. Bardzo cieszymy się z tego zwycięstwa, wywalczonego po ciężkiej walce. Mamy w zespole pięciu nowych zawodników, którzy przeszli z Piasta Ożarowice, a w sumie ośmiu nowych. Zgranie tego w pierwszych meczów nie jest takie łatwe, ale z kolejki na kolejkę jest lepiej – zaznaczał sekretarz klubu z Żyglina Marek Barczyk.

Piąte zwycięstwo z rzędu odniosła Unia Strzybnica, która nie ma na koncie jeszcze ani przegranej, ani remisu. W sobotę 3:1 pokonała Rozbark Bytom po bramkach: Mariusza Krupy-2 i Damiana Różańskiego. – Rozbark nie był trudnym przeciwnikiem, ale to dobrze poukładana taktycznie drużyna i dawała sobie radę. Do przerwy przegrywaliśmy 0:1, ale potem to nadrobiliśmy i było dużo lepiej. Na pewno znaczenie miały trzy wartościowe zmiany – zaznaczał Sylwester Krok, działacz Unii Strzybnica. Olimpia Boruszowice pewnie wygrała z Odrą II Miasteczko Śl. 4:0. Bramki strzelili: Janusz Barański-2, Michał Kabaciński, Patryk Małaczyński.

Alicja Jurasz, wsp. Wojciech Łyskowski

Gwiazdy kolejki:

III liga: Przemysław Oziębała (Gwarek).

V liga: Sebastian Standera (Odra), Ariel Lindner (Drama).

A klasa: Tomasz Karkocha i Patryk Nowak (Nitron), Mateusz Kurowski (Żyglin).

B klasa: Przemysław Puchała (Nowe Chechło), Łukasz Friedberg (Zgoda).

Drużyna kolejki – GWAREK Tarnowskie Góry: Wiśniewski – Dyląg (83. Joachim), Dzido, Cymerys, Śliwa – Cholerzyński (74. Chrabąszcz), Fojcik, Oziębała, Pach, Pikul (61. Curyło), Jarka (90. Timochina). Trener: K. Górecko.

III liga, grupa III, 7. kolejka:Brzeg – Gwarek 2:3, Ruch – Gać 1:2. W tabeli: 1. Polkowice (18 pkt.),..4. Gwarek (14),...13. Ruch (7).

V liga, grupa IV: Odra – Orzech 1:0, Wojkowice – Miedary 3:1, Zagłębie II – Górnik 4:1, Silesia – Kromołów 1:4, Łagisza – Niwka 3:2, Jaworzno – Błędów 4:3, Łazy – Drama 3:6, Siemianowice – Rogoźnik 2:0.

16. Górnik 6 0 10-34

Częstochowa, 7. kolejka: Kościelec – Kalety 3:3. W tabeli: 1. Kłobuck (21),...15.Kalety (5).

Klasa A. Bytom: Odra II – Olimpia 0:4, Rozbark – Strzybnica 1:3, Piekary Śl. – S. Góra 1:0, Andaluzja – Orkan 0:1, Żyglin – Świerklaniec 3:1, Sokół Z. - Brzeziny Śl. 2:7, Lasowice – Tempo 1:2, Nitron – K. Góra 3:1.

16. Andaluzja 5 0 4-20

Lubliniec, 4. kolejka: Tworóg – Glinica 0:2. W tabeli: 1. Boronów (9),...13. Tworóg (0).

Klasa B. Bytom: Bobrowniki – Wieszowa 2:2, K. Góra II – Zendek 5:1, Nadzieja – Nikpol 2:1 , S. Tarnowice – Polonia II 2:5, Nakło Śl. - Zgoda 1:7, Koty – N. Chechło 3:4, Górniki – Połomia 1:4, Strzybnica II – Górnik II 6:0.

16. Nikpol 5 0 2-20

Zabrze, 4. kolejka: Kamieniec – Pilchowice 0:2, Świbie – Ziemięcice 3:1. W tabeli: 1. Kleszczów (10),..12. Kamieniec (3),..Ziemięcice (0).