• Głuszec w wolierowej hodowli ptaków w Beskidzie Śląskim. Podczas pobytu w górach warto zaplanować sobie wycieczkę w to miejsce. Fot. J. Myśliwski
    Głuszec w wolierowej hodowli ptaków w Beskidzie Śląskim. Podczas pobytu w górach warto zaplanować sobie wycieczkę w to miejsce. Fot. J. Myśliwski
26.08.2015

Piękne, rzadkie i płochliwe

Od wieków był ptakiem łownym, ale na drastyczny spadek liczebności miały wpływ nie tylko polowania, także wycinanie starodrzewów, wzrost liczby ludzi chodzących po górach oraz liczebności drapieżników. Według inwentaryzacji w latach 1999-2002 liczba głuszców na terenie Beskidu Śląskiego spadła do 10, podczas gdy na początku XX wieku szacowano ją na poziomie 220-270 sztuk. Dlatego Nadleśnictwo Wisła od 2002 roku prowadzi hodowlę, nastawioną na zwiększenie populacji tych zagrożonych wyginięciem ptaków.Jarosław Myśliwski

Stworzeniem odpowiednich warunków do bytowania głuszców oraz do polowań na nie zainteresowani byli sami Habsburgowie. — Właściwa ochrona miejsc występowania tych ptaków spowodowała że, mimo iż głuszec był ptakiem łownym, jeszcze w okresie międzywojennym na terenie Nadleśnictwa Wisła jego populacja była najliczniejsza w granicach Polski — wyjaśnia Zenon Rzońca, zastępca nadleśniczego Wisły ds. genetyki i selekcji.

Poważne kłopoty zaczęły się w połowie XX wieku, a pod koniec wieku w Beskidzie Śląskim było już tylko kilka ptaków tego gatunku. By uchronić je przed całkowitym wyginięciem w 2002 roku, przy współpracy z prof. dr. hab. Romanem Dziedzicem i z finansowym wsparciem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, uruchomiono Wolierową Hodowlę Głuszców. — Z uwagi na niewielką liczebność głuszców w Polsce, jajka niezbędne do założenia hodowli kupiono na Białorusi. Decyzję w tej sprawie podjął minister ochrony środowiska i gospodarki wodnej Białorusi. Wylęgnięte, ze sprowadzonych 15 jaj z dwóch gniazd, pisklęta już w następnym roku przystąpiły do toków i składania jajek — opowiada Zenon Rzońca.

Ucząc się na błędach różnych ośrodków europejskich popełnionych w bardzo wymagającej i trudnej hodowli głuszców, w Jaworzynce Wyrchczadeczce zastosowano rozwiązanie mające na celu stopniowe dostosowanie przestrzeni życiowej do wieku głuszców. Tak więc woliera "rośnie" wraz z pisklętami, stopniowo powiększa się dla nich wybieg. — Pisklęta przygotowuje się do życia na wolności, stopniowo ucząc je zachowań właściwych dla gatunku, dzięki wspólnemu przebywaniu w wolierze i na wybiegu z matkami. Pokarm zależny jest od pór roku i jest jak najbardziej naturalny, przygotowujący ptaki do samodzielnego poszukiwania pożywienia na wolności — informuje Zenon Rzońca.

Młode głuszce we wrześniu przenosi się do wolier adaptacyjnych, znajdujących się w pobliżu miejsca ich wypuszczania. Po zaadaptowaniu się w nowym terenie, które trwa około miesiąca, wypuszczane są na wolność. Przez ponad 10 lat prowadzenia hodowli do naturalnego środowiska wypuszczono 550 ptaków.

Mimo wzrostu populacji głuszców w Beskidach, te płochliwe ptaki niełatwo zobaczyć na wolności. Dlatego utworzono Wolierę Pokazową Głuszców, która znajduje się w Jaworzynce Wyrchczadeczce. Turyści chcący ją odwiedzić proszeni są o wcześniejsze uzgodnienie telefoniczne (33-855-63-13) z co najmniej jednodniowym wyprzedzeniem. Turyści, którzy nie umówią się wcześniej mogą odwiedzić wolierę pokazową w godzinach 12-13 od poniedziałku do piątku.

Materiał do artykułu został zebrany podczas wyjazdu studyjnego zorganizowanego przez Lasy Państwowe oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.


Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.


komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.