•  Kuba Müller z synem Kacprem, Marcin Strzelecki i Weronika Świerkowska, która recytuje wiersze Jasionowskiego.
     Kuba Müller z synem Kacprem, Marcin Strzelecki i Weronika Świerkowska, która recytuje wiersze Jasionowskiego. Fot. Piekarskie Beboki
07.05.2018

Pisarz, który wynalazł pralkę? Kim był piekarski Marek z Chin?

Kolejny odcinek Piekarskich Beboków poświęcony jest piekarzaninowi Maksymilianowi Jasionowskiemu. Był poetą i pisarzem, który czasem tworzył pod pseudonimem Marek z Chin.

Maksymilian Jasionowski urodził się 12 października 1867 r., zmarł 7 marca 1957 r. Jest pochowany na cmentarzu przy kalwarii, niedaleko swojego mistrza Wawrzyńca Hajdy. Jasionowski pracował jako górnik. Nieraz był zwalniany z pracy za działalność propolską. Był poetą i pisarzem, pisał też bajki i utwory sceniczne. Jednak niewiele jego prac zachowało się do dziś. Nie wydał żadnej książki, tomiku. Chcą to nadrobić twórcy Piekarskich Beboków – Kuba Müller i Marcin Strzelecki. Planują opublikować zachowaną twórczość Jasionowksiego.

Część jego twórczości udało się zachować dzięki Jadwidze Kuciance. Korespondowała z Jasionowskim i przepisała część jego utworów. Niestety została zamordowana w 1970 r. Jej zabójstwo przypisano Zdzisławowi Marchwickiemu.

Piekarskim Bebokom udało się też dotrzeć do informacji, że Maksymilian Jasionowski wynalazł maszynę piorąca, czyli popularną pralkę. Złożył nawet wniosek do pruskiego urzędu patentowego, ale został odrzucony. (esp)

Odcinek 9 - Marek z Chin


komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.