• Młody żubr w zagrodzie pokazowej w Pszczynie.
    Młody żubr w zagrodzie pokazowej w Pszczynie. Fot. Jarosław Myśliwski
21.10.2015

Pleciuga z Tarnowskich Gór

Podczas obchodów Dnia Żubra w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie została otwarta wystawa fotograficzna “Proszę Państwa oto żubr”, zorganizowana w ramach kampanii “Różnorodność - potęga życia”. Dofinansował ją Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Został wydany również album przedstawiający żubry zamieszkujące polskie i zagraniczne ośrodki hodowli oraz żyjące na wolności. Wystawę można oglądać do połowy listopada.

Fotografie opowiadają prawdziwą historię uratowania zagrożonego wyginięciem gatunku – żubra. "Dzięki tym fotografiom będą mieli Państwo możliwość przeniesienia się w miejsca, gdzie to dzieło się rozpoczęło, ale również zobaczyć, jak dzisiaj rozkwita w całej niemal Europie. Na wielu zdjęciach ujrzą Państwo głównego bohatera – żubra, ale również bohaterów drugiego planu – ludzi, którzy poświęcili się bez reszty temu zadaniu" – napisał we wstępie do albumu Paweł Kojs, dyrektor Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołow

Król rozległych puszcz, pokrywających kiedyś większość kontynentu europejskiego, stanowił ważną zdobycz dla plemion trudniących się łowiectwem. W czasach średniowiecza te majestatyczne zwierzęta stały się symbolem królewskich łowów. Ponieważ tylko koronowane głowy miały przywilej polowania na tego olbrzyma, od tamtych czasów datowane są początki swoiście pojmowanej opieki nad żubrem. Ostatecznie matecznikiem zwierzęcia pozostała Puszcza Białowieska. Ostatni żubr żyjący w białowieskich ostępach zginął z rąk kłusownika w 1919 roku.

"Nie mogli się z tym faktem pogodzić przyrodnicy. Wkrótce dojrzała myśl o restytucji żubra. Ratunkiem dla odtworzenia wolno żyjącej populacji tych zwierząt miały być okazy przetrzymywane w hodowlach prywatnych i ogrodach zoologicznych. Niebagatelną rolę odegrały żubry pszczyńskie z hodowli Hochbergów. Miejscem dla przywrócenia króla puszczy stała się Puszcza Białowieska, gdzie po wielu latach jego nieobecności pierwsze żubry wyszły na wolność w 1952 roku. Od tego czasu wędrujące żubry spotkać można także: w lasach Puszczy Boreckiej, Knyszyńskiej, w lasach w zachodniopomorskim oraz w Bieszczadach. Poza tym żubry utrzymywane są w ośrodkach hodowli, zagrodach pokazowych i w ogrodach zoologicznych." - czytamy we wstępie do albumu, sygnowanym przez zarząd oraz członków Stowarzyszenia Miłośników Żubrów.

---------------

Na początku lipca informowaliśmy w "Gwarku" o konkursie na imię dla małego żubra, który 20 maja przyszedł na świat w Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Pszczynie. Okazuje się, że konkurs wygrała Justyna Pośpiech z Tarnowskich Gór.

Imię musiało być "żeńskie" i zaczynać się od liter "PL", zgodnie z oznaczeniem pszczyńskiej linii hodowlanej, której założycielami byli Planta i Plebejer. Mamą cieliczki jest siedmioletnia Placka, a ojcem siedemnastoletni Plawiant. Na konkurs napłynęło ponad 600 zgłoszeń, ponieważ niektóre powtarzały się było ponad 220 różnych propozycji imienia. Komisji konkursowej najbardziej spodobało się imię Pleciuga. Okazało się, że są dwa zgłoszenia z tą propozycją imienia, więc potrzebne było losowanie. Wygrała tarnogórzanka. (mir)

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.


Artykuł ukazał się w GWARKU 42 z 20.10.2015

komentarze
z gmin
z gmin
z gmin
z gmin
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.