•  Przeterminowana szczepionka przeciw pneumokokom rzekomo miała być podana w jednej z piekarskich przychodni. Zdjęcie poglądowe.
     Przeterminowana szczepionka przeciw pneumokokom rzekomo miała być podana w jednej z piekarskich przychodni. Zdjęcie poglądowe. Fot. Pixabay
08.06.2018

Podali przeterminowaną szczepionkę?

Piekarska prokuratura prowadzi postępowanie w sprawie narażenia dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu przez podanie przeterminowanej szczepionki.

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożyło Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP. Przeterminowana szczepionka przeciw pneumokokom rzekomo miała być podana w jednej z piekarskich przychodni. Jak mówi Grzegorz Kisiel, p.o. kierownika piekarskiego oddziału zamiejscowego Prokuratury Rejonowej, dziecku, które ją otrzymało, nic się nie stało.

Sprawdzane są przypadki szczepień w okresie od 1 stycznia 2016 r. do 22 marca 2018 r., czyli do dnia, w którym do prokuratury wpłynęło zawiadomienie od STOP NOP. Generalnie kontrolowana jest dokumentacja placówki medycznej, w niektórych przypadkach może się okazać, że konieczne będzie przesłuchanie rodziców. Sprawą zajmuje się też inspekcja sanitarna.

Prokurator Kisiel wyjaśnia, że nawet gdyby potwierdzono, że jakiemuś dziecku podano przeterminowaną szczepionkę, to nie przesądza to o końcu sprawy. Potrzebna jest jeszcze opinia biegłego, czy podanie jej kilka dni, czy tygodni po terminie ważności faktycznie mogło narazić życie i zdrowie malucha.

(esp)


Artykuł ukazał się w GWARKU 23/2018 z 12.06.2018

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.