• Grzegorz Franki, przewodniczący Związku Górnośląskiego.
    Grzegorz Franki, przewodniczący Związku Górnośląskiego. Fot. Jarosław Myśliwski
12.05.2017

Pożegnanie z Silesiusem [FILM]

W piątek, 12 maja, w Miejskim Domu Kultury w Kaletach odbył się finisaż wystawy Silesius, której pomysłodawcą jest europoseł Marek Plura.

Pokazuje ona historię Śląska przez pryzmat wybranych osobistości działających w różnych dziedzin życia na przestrzeni dziesięciu wieków. Przypomina m.in. Witella ze Śląska, na którego dzieło powołują się Leonardo da Vinci, Mikołaj Kopernik i Johannes Kepler. Ale i wiele innych wybitnych postaci, które budowały przez wieki markę naszego regionu: naukowców, artystów, przedsiębiorców, duchownych, polityków.
Ekspozycja pojechała do Woźnik, gdzie teraz można ją oglądać. – Z historią jest jak ze wstecznym lusterkiem w samochodzie. Potrzebna nam są reflektory i czysta, przednia szyba, ale gdy coś niepokojącego zaczyna się dziać, wtedy zerkamy we wsteczne lusterko, które pomaga nam bezpiecznie wyjść z opresji. Dlatego zachęcam do sięgania do naszej śląskiej historii – powiedział Grzegorz Franki, przewodniczący Związku Górnośląskiego, który zrealizował wystawę wymyśloną przez europosła Marka Plurę. (mir)

Finisaż Silesiusa

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.