•  Ostatnie informacje o nowych ogniskach odry to po częsci efekt spadku zainteresowania szczepieniami..
     Ostatnie informacje o nowych ogniskach odry to po częsci efekt spadku zainteresowania szczepieniami.. Fot. Pixabay
09.11.2018

Póki co odra nam nie grozi

Od 2010 roku w Tarnowskich Górach, Piekarach Śląskich i Bytomiu nie odnotowano ani jednego przypadku zachorowania na odrę.

Jak informuje Izabela Szczuka, kierownik Sekcji Epidemiologii Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bytomiu, w roku 2009 zachorowały 2 osoby, za to rok wcześniej pojawiło się większe ognisko choroby. Pierwszymi pacjentami byli niezaszczepieni członkowie społeczności romskiej, w sumie wirus zaatakował 24 osoby. Zestawienie z lat 1999-2007 zawiera informacje o 11 przypadkach, do 4 w ciągu jednego roku.

– Ostatnie informacje o nowych ogniskach odry w Polsce to po części efekt spadku zainteresowania szczepieniami dzieci wśród rodziców, przekonanych o wysokiej szkodliwości szczepionek. Z drugiej strony odbieramy coraz więcej telefonów z pytaniem o możliwość zaszczepienia osób dorosłych. To znak, że świadomość zagrożenia wśród mieszkańców wzrasta – komentuje Izabela Szczuka.

(ap)


Artykuł ukazał się w GWARKU 45/2018 z 13.11.2018

komentarze
z gmin
z gmin
z gmin
z gmin
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.