• Laureaci konkursu ekologicznego wraz z patronami i organizatorami.
    Laureaci konkursu ekologicznego wraz z patronami i organizatorami. Fot. Jarosław Myśliwski
20.06.2016

Pomyśl na zielono

– W niezbyt odległych czasach człowiek bardzo dużo środowisku zabrał, teraz wypada to przyrodzie oddać. To jeden z celów tego konkursu – powiedział Andrzej Pilot, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. W tarnogórskim Chemiku podsumowano VI Powiatowy konkurs ekologiczny dla szkół podstawowych.

– Konkurs wymyśliliśmy cztery lata temu z Jarosławem Wesołkiem i paniami nauczycielkami z "Chemika", a jego formuła się sprawdziła. Rośnie liczba uczestników, zgłaszane prace prezentują bardzo wysoki poziom. Przyglądając się pracom plastycznym wypatrzyłem trzy, cztery, które mogłyby zostać wydrukowane na plakatach promujących ekologiczne i edukacyjne kampanie. Już dziękuję ich autorom – powiedział prezes Pilot. – Jak byłem w waszym wieku, nie mówiło się o ekologii, ochronie środowiska, smogu i niskiej emisji. Wtedy raczej wycinało się lasy i budowało fabryki. Czas oddać to, co zabraliśmy przyrodzie.

Organizatorem IV Powiatowego konkursu ekologicznego dla szkół podstawowych był Zespół Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach oraz prezes Andrzej Pilot.

– Genezę tego konkursu ekologicznego można określić staropolskim przysłowiem "Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci". Zasięg konkursu jest z roku na rok większy i świadczy o tym, jak ważna jest wrażliwość na problemy ekologii oraz że warto inwestować w najmłodszych. Dziękuję prezesowi Pilotowi za zainicjowanie tego konkursu, pomoc w organizacji i ufundowanie nagród – powiedział, witając uczestników gali, Ryszard Mitręga, dyrektor ZSChMiO.

– Naprawdę to strzał w dziesiątkę, że taki konkurs może odbywać się w Zespole Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach – stwierdził starosta Józef Burdziak, który wraz z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach był patronem honorowym przedsięwzięcia.

Na konkurs wpłynęło 67 prac ze szkół podstawowych nr 9,10 i 15 z Tarnogórskich Gór oraz z Kalet i Kamieńca. Uczniowie klas I-III mieli za zadanie przygotowanie pracy plastycznej w dowolnej technice, klas IV-V – prezentacji lub filmu, klas VI – opracowania pisemnego. Tegoroczne tematy to: Co i gdzie wyrzucić? – zasady segregacji odpadów, Ekologia w encyklice papieskiej "Laudato si" oraz Zasady funkcjonowania Śląskiego Centrum Recyklingu w Gliwicach lub Przedsiębiorstwa Składowania i Utylizacji Odpadów w Gliwicach. Prace oceniało jury w składzie: Monika Franusik, Ewa Cornik, Anna Golek, Daniel Kamiński i Beata Wardulińska – nauczyciele w ZSCHMiO.

W najmłodszej kategorii I miejsce zajęła Maya Fortune z SP 10 (opiekun Marta Kańtoch), II Amelia Zerbe z SP Kamieniec(opiekunIlona Długosz), a III Tymoteusz Markowski z SP15 (opiekun Izabela Josz).

W kategorii uczniów klas IV i V wygrał Mikołaj Kasperczyk z SP15(opiekun Jolanta Charaputa), II miejsce zajął Tymoteusz Galios z SP Kalety (opiekun Ewa Bilińska), a III ex aequo Barbara Śmiałek i Jan Wesołek z SP 15 (opiekun Jolanta Charaputa).

W najstarszej kategorii najwyżej oceniono pracę Bartosza Wojtala z SP Kalety, II miejsce zajął Tymoteusz Jegier z SP Kalety(opiekun obu uczniów jest Ewa Bilińska).

Jarosław Myśliwski

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.


Artykuł ukazał się w GWARKU 25 z 21.06.2016

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.