• Na wystawie pokazano wyroby trzynastu śląskich wytwórni porcelany.
    Na wystawie pokazano wyroby trzynastu śląskich wytwórni porcelany. Fot. Jarosław Myśliwski
06.10.2017

Porcelana art déco ze zbiorów Gatysów

– Potrzeba kunsztu i niezwykłych umiejętności, aby wyprodukować takiej jakości przedmioty, porcelanę bardzo cienką, różnorodną w kształtach, a jednocześnie dalej funkcjonalną. Śląskie wyroby dorównywały światowym – powiedziała Irena Gatys. W ubiegłym tygodniu w Muzeum w Tarnowskich Górach otwarto wystawę “Lekcja stylu. Porcelana śląska art déco ze zbiorów Ireny i Romana Gatysów”.

– Dopóki nie wynaleziono plastiku, z porcelany robiono prawie wszystko: fajki, guziki, bezpieczniki – mówił Roman Gatys. Na wystawie można obejrzeć prawdziwe perełki, których nie da się zobaczyć w innych muzeach.

– W 2009 r. wypożyczaliśmy Muzeum…

Artykuł dostępny po wykupieniu dostępu do treści
Chcę wykupić dostęp do treści >>>


Artykuł ukazał się w GWARKU 40/2017 z 10.10.2017

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.