•  Jacek Lubos.
     Jacek Lubos. Fot. Jarosław Myśliwski
20.02.2020

Porwali pociąg i uciekli do RFN

Kto był kiedyś w hostincu i słuchał nad kuflem piwa niesamowitych opowieści naszych południowych sąsiadów, szybko rozsmakuje się w książce Jacka Lubosa. Jednak między jego “Czeskimi historiami” a opowieściami z szynku jest zasadnicza różnica. Autor ich nie wymyślił, ale wyszukał w odmętach dziejów Czech i Moraw.

Choć może się to wydać nieprawdopodobne, Czesi wyburzyli w latach 60. i 70. historyczne centrum miasteczka Most. W ich kraju było drugim po Pradze, gdy chodzi o zachowanie średniowiecznej architektury. Wyburzyli, bo pod miastem były złoża…


Artykuł ukazał się w GWARKU 7/2020 z 18.02.2020

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.