• 09.05.2016

  Powody do świętowania

  Druhowie OSP Tąpkowice mieli przynajmniej trzy powody do zorganizowania w swojej miejscowości strażackiej majówki, która odbyła się 7 maja. Po pierwsze, zaledwie trzy dni wcześniej swoje święto obchodził święty Florian, patron strażackiej braci. Po drugie, w tym roku mija 105 lat od założenia straży ogniowej w Tąpkowicach. Po trzecie wreszcie, należało poświęcić lekki wóz pożarniczy, najnowszy nabytek jednostki i podziękować darczyńcom, którzy dopomogli w jego zakupie.

  Świętowanie rozpoczęło się od mszy świętej w kościele parafialnym św. Jana Chrzciciela w Tąpkowicach. Po jej zakończeniu przemaszerowano w pochodzie, przy dźwiękach orkiestry dętej, na plac przy Bibliotece i Ośrodku Kultury, gdzie odbyła się akademia. Oprócz delegacji strażaków-ochotników, przedstawicieli Państwowej Straży Pożarnej, duchowieństwa, delegacji Kół Gospodyń Wiejskich, Związku Weteranów i Rezerwistów WP, innych lokalnych organizacji społecznych, mieszkańców wsi i gminy, wzięło w niej udział wielu oficjalnych gości: od parlamentarzystów po władze samorządowe Ożarowic.

  Zebranych powitał Zdzisław Hetmańczyk, prezes OSP Tąpkowice, który przedstawił historię, obecny stan i dorobek miejscowych strażaków. Druhowie z Tąpkowic mają się czym pochwalić. Nie dość, że sprawnie realizują swoje cele statutowe, to potrafią także zagrać w filmie fabularnym, czego dali dowód w zeszłym roku podczas sesji zdjęciowej przy autostradzie w Celinach. W tym roku, o czym niedawno pisaliśmy, z powodzeniem biegali po schodach wieżowca w Berlinie, uczestnicząc w międzynarodowych zawodach strażackich. – Niech św. Florian pomaga nam realizować szlachetne hasło: Bogu na chwałę, ludziom na pożytek" – zakończył prezes Hetmańczyk.

  Zasłużeni druhowie otrzymali medale i odznaki, a ks. Jan Kononow, kapelan tąpkowickich strażaków, także odznaczony podczas sobotnich uroczystości, poświęcił nowo zakupiony samochód. Kluczyki do wozu przekazał druhom: Andrzej Pilot, przedstawiciel ZW OSP RP w Katowicach i prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w asyście Jana Ozgi z prezydium ZW ZOSP, przewodniczącego Rady Gminy Ożarowice Mariana Czernikarza i wójta Grzegorza Czapli.

  Miłym akcentem imprezy było ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursie "Straż pożarna w oczach dziecka". Nie zabrakło także występów artystycznych i wielu innych atrakcji, bez których nie może obejść się żadna porządna majówka, zwłaszcza strażacka.

  Krzysztof Garczarczyk

  Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.


  komentarze
  z gmin
  z gmin
  z gmin
  z gmin
  „Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

  Wydawca:
  Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

  Adres redakcji:
  42-600 Tarnowskie Góry
  ul. Bytomska 3
  Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
  fax 32-285-37-03
  Poinformuj Gwarka

  Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

   

  Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.