•  Nietypową formą edukacji przyrodniczej było wydanie z pomocą WFOŚiGW w Katowicach gry planszowej "Tropem dębowego liścia".
     Nietypową formą edukacji przyrodniczej było wydanie z pomocą WFOŚiGW w Katowicach gry planszowej "Tropem dębowego liścia". Fot. Jarosław Myśliwski
19.06.2019

Pozarządowi ze wsparciem funduszu

Dbając o środowisko naturalne dbamy o nasze zdrowie. Dlatego warto uświadomić sobie znaczenie programów ekologicznych realizowanych przez organizacje pozarządowe.

Organizacji zajmujących się ekologią na Górnym Śląsku jest bardzo dużo. Działania wielu z nich wspiera Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Na rzecz dzieci

Fundacja Na Rzecz Dzieci "Miasteczko Śląskie" jest jedną z tych, które współpracują z funduszem od początku jego istnienia. Trudno przecenić efekty działalności fundacji na rzecz poprawy zdrowia dzieci ze zdegradowanych ekologicznie terenów województwa śląskiego. Zajmuje się m.in. monitoringiem narażenia środowiskowego dzieci na ołów, organizacją wyjazdów profilaktyczno-zdrowotnych, zakupem i rozdawaniem dzieciom osłonowych suplementów witaminowo-mineralnych.

W 2018 r przebadano pod kątem zagrożenia ołowiem 1230 dzieci. – Rodzicom przekazano kartę wyników indywidualnych z zaleceniami dalszej profilaktyki, w tym specjalną ulotkę edukacyjną pt. "Ołów – Dziecko – To musisz wiedzieć". Badanym dzieciom wydano w ramach profilaktyki witaminowo-mineralne specyfiki osłonowe. Dzieci z przekroczonym ołowiem lub wyraźnie pogorszoną morfologią krwi objęto dodatkową opieką medyczną – informuje prezes Mieczysław Dumieński.

Fundacja zorganizowała w ubiegłym roku 2–tygodniowe wyjazdy profilaktyczno–zdrowotne dla blisko 850 dzieci. Wyjazdy w tereny ekologicznie czyste mają na celu czasowe odsunięcie dziecka od skażonego środowiska, a przez to uzyskanie częściowej detoksykacji oraz regeneracji ich organizmu. Zadaniem było także nauczenie prawidłowych zachowań promujących ekologię i zdrowie.

Wyjazdy dofinansowuje WFOŚiGW w Katowicach. Dotacje funduszu dla fundacji w ubiegłym roku wyniosły prawie 300 tys. zł.

– Narażenie dzieci na ołów stanowi nadal ważny problem społeczno–zdrowotny w górnośląskiej aglomeracji Podstawą realizowanej pracy edukacyjnej było zrozumienie na czym polega to zagrożenie oraz jak można mu skutecznie przeciwdziałać. Środowiska nie zmienimy radykalnie, za to musimy umieć w nim bezpiecznie żyć – informuje prezes Dumieński.

Edukację prowadzono m.in. poprzez współpracujące z fundacją placówki oświatowe, zwłaszcza szkoły, a także poprzez wyodrębnione imprezy oraz media.

W 2018 roku fundacja opracowała i wydała materiały edukacyjne: 2500 ulotek "Ołów, dziecko – to musisz wiedzieć" oraz 4000 zeszytów edukacyjnych dla dzieci "Środowisko i Zdrowie".

Naturalnie zdrowym być

Prężnie działającą organizacją jest Stowarzyszenie Zielona Ziemia. Prowadzi m.in. konferencje ekologiczne dla młodzieży. Pierwsza odbyła się w 2006 r. Od 2011 r. konferencje odbywają się pod patronatem prezesa WFOŚiGW w Katowicach. Ich tematy to m.in. człowiek, środowisko, jakość życia czy naturalnie zdrowym być.

– Dofinansowanie funduszu w łącznej wysokości 15 tys. 688 zł uzyskaliśmy na cztery konferencje: chemia-człowiek, środowisko, cywilizacja, energia odnawialna w praktyce, rewolucja śmieciowa i kompostowanie, biodegradowalność, ekologia. Z tych środków wydaliśmy 4 numery biuletynu konferencyjnego – mówi prezes Teresa Bryś-Szczygieł.

Tropem dębowego liścia

Znane z ekologicznych projektów jest Stowarzyszenie Nasze Kalety. Organizuje m.in. cykliczną imprezę – Rodzinne Grzybobranie, podczas którego rekreacja jest łączona z edukacją przyrodniczą. W 2013 roku III Rodzinne Grzybobranie połączono z próbą bicia rekordu Guinnesa na jak największą liczbę osób grających jednocześnie w tę samą grę planszową. Z pomocą funduszu wydano planszówkę "Tropem dębowego liścia" o odkrywaniu ciekawostek turystycznych i przyrodniczych w Kaletach. Pobić rekordu nie udało się, ale po projekcie "Graj w Zielonej" pozostała ciekawa pamiątka, przyrodnicza wizytówka gminy, będącą lekcją ekologii czy formą zabawy dla całej rodziny. Wśród uczestników pojawiła się m.in. światowej sławy mykolog prof. Maria Ławrynowicz. O przyrodzie w zajmujący sposób opowiadają Justyn Kołek czy Czesław Tyrol.

Impreza została wpisana w kalendarz obchodów 20-lecia WFOŚiGW w Katowicach. Fundusz dofinansował ją kwotą 30 tys. zł. Rok później m.in. za jej organizację Nasze Kalety otrzymały nagrodą EkoAktywni 2014.

Jarosław Myśliwski


Artykuł ukazał się w GWARKU 24/2019 z 18.06.2019

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.