• Staw Sen Nocy Letniej. Wiele tutejszych nazw nadał poeta romantyk Zygmunt Krasiński.
    Staw Sen Nocy Letniej. Wiele tutejszych nazw nadał poeta romantyk Zygmunt Krasiński. Fot. Jarosław Myśliwski
11.07.2016

Poznajemy Parkowe

Pierwszy rezerwat, chroniący źródła Wiercicy, utworzono w 1934 r. Obecny, Parkowe, powstał w 1957 r. i obejmuje obszar 234 hektarów. W organizację zwiedzania tego ciekawego miejsca na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej tak, aby nie ucierpiała przyroda, zaangażował się Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Świadczą o tym tablice z mapami rezerwatu.

Ozdobą Parkowego są źródła wywierzyskowe Wiercicy – Zygmunt i Elżbieta. Nazwy nadał im Zygmunt Krasiński, autor m.in. Nie-Boskiej komedii czy Irydiona. Staw o takiej nazwie można oglądać w pobliskim Złotym Potoku, przed dworkiem, w którym znajduje się muzeum poświęcone poecie.

O wybitnym romantyku przypominają nazwy ostańców, znajdujących się na terenie rezerwatu – Diabelskie Młyny, czy pobliska Brama Twardowskiego. Warto podczas spaceru wspiąć się na Osiedle Wały – grodzisko z VIII i IX wieku. Zaliczane do największych w Małopolsce, składało się z gródka i dwóch podgrodzi, wschodnie otoczone wałami miało aż cztery bramy.

Osobliwością rezerwatu jest też Grota Niedźwiedzia. W jej namulisku odkryto kości mamuta, nosorożca włochatego, renifera i niedźwiedzia jaskiniowego.


Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

(mir)


komentarze
z gmin
z gmin
z gmin
z gmin
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.