•  Jeden z czołowych lotników tandemu Mariusz + Kamil Kotarski.
     Jeden z czołowych lotników tandemu Mariusz + Kamil Kotarski. Fot. archiwum M. Kotarskiego
08.01.2020

Prestiżowa wystawa gołębi

Od 10 do 12 stycznia w Sosnowcu odbędzie się 69. Ogólnopolska Wystawa Gołębi Pocztowych, połączona z międzynarodowymi targami. W elitarnym gronie wystawców nie zabraknie przedstawicieli Rejonu Ziemi Tarnogórsko-Toszeckiej Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych.

Rejon tarnogórsko-toszecki tworzą obecnie cztery oddziały: Tarnowskie Góry (jako wiodący), Tworóg, Pyskowice i Toszek. Na tegorocznej wystawie ogólnopolskiej będą przedstawiciele dwóch ostatnich. Z oddziału Pyskowice tandemy Jerzy + Marcin Biskupek, mieszkańcy Przezchlebia, a także Mariusz + Kamil Kotarski. Oddział Toszek będą reprezentować Małgorzata Kostorz oraz Arek + Mario Jendrysik. – Mój gołąb wystartuje w kategorii gołębi rocznych, natomiast tandem Biskupek wystawia gołębia w kategorii sprinterów, czyli startujących na krótkich dystansach – mówi Mariusz Kotarski.

W naszym rejonie jest około 300 hodowców. Prezesem rejonu jest Grzegorz Materla, sekretarzem Karol Kurda, a skarbnikiem Marcin Sepioł, wszyscy z oddziału Tarnowskie Góry. Nasze oddziały wysoko plasują się we współzawodnictwie w Okręgu Katowice PZHGP. Na 27 należących do niego oddziałów, sezon lotowy 2019 Toszek zakończył na pierwszym miejscu, Tworóg na czwartym, Tarnowskie Góry na siódmym, a Pyskowice na szesnastym.

– Czterech wystawców z rejonu to dobry wynik, bywało, że w wystawie ogólnopolskiej uczestniczył jeden czy dwóch hodowców – mówi Marcin Sobel ze Świniowic, sekretarz oddziału Pyskowice. – Oczywiście zdarzały się lata, że było ich też więcej. Zakwalifikowanie się gołębi na wystawę ogólnopolską to wielka nobilitacji dla każdego hodowcy – dopowiada prezes Materla. (K)


Artykuł ukazał się w GWARKU 1/2020 z 07.01.2020

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.