•  Dyrektor Beata Kiszel z kopią uchwały intencyjnej w sprawie budowy nowej siedziby muzeum, którą dwa dni wcześniej podjęła Rada Miejska w Tarnowskich Górach.
     Dyrektor Beata Kiszel z kopią uchwały intencyjnej w sprawie budowy nowej siedziby muzeum, którą dwa dni wcześniej podjęła Rada Miejska w Tarnowskich Górach. Fot. Jarosław Mysliwski
03.10.2018

Prezenty dla 60-latka. Nowa siedziba Muzeum?

Uchwała Rady Miejskiej w Tarnowskich Górach w sprawie utworzenia nowej siedziby tarnogórskiego Muzeum oraz wystawienie serwisu Carnalla to najwartościowsze spośród wielu prezentów, które otrzymało w piątek Muzeum w Tarnowskich Górach. Placówka świętuje 60 lat od chwili utworzenia.

Gościom jubileuszowej uroczystości wyświetlono film, w którym o historii muzeum opowiadają m.in. jego dyrektorzy: Barbara Babirecka, śp. Janusz Modrzyński, Zofia Krzykowska, a na koniec Beata Kiszel mówi: – Żeby muzeum mogło się rozwijać, żeby było bardziej atrakcyjne, potrzebna nam jest większa przestrzeń.

W piątek otwarto wystawę "Miasto z porcelany. Widoki Tarnowskich Gór na serwisie Carnalla", na którym można zobaczyć m.in. budynki, które bezpowrotnie zniknęły z krajobrazu miasta. Serwis powstał w Tarnowskich Górach i z Rudolfem Carnallem w 1844 r. wyjechał z miasta. W latach 80. XX wieku trafił do Niemieckiego Muzeum Górnictwa w Bochum. – Ten serwis nigdy nie opuścił naszego muzeum, pierwszy raz jest wystawiany w innym miejscu. To wyraz ogromnego szacunku dla muzeum tarnogórskiego, jak i również dla dyrektor Beaty Kiszel. Muzeum w Bochum wypożyczyło ten serwis, aby mógł być wystawiony w miejscu, w którym powstał – powiedział prof. Rainer Slotta, autor publikacji naukowej na temat serwisu Carnalla.

Jarosław Myśliwski


Artykuł ukazał się w GWARKU 39/2018 z 02.10.2018

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.