• Fot. Archiwum
11.11.2017

Prezes sądu rejonowego odwołany

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało o odwołaniu prezesów w sądach okręgowych i apelacyjnym w Gliwicach i Katowicach. Zmiany dotyczą też kilku sądów rejonowych w województwie śląskim. Nowego prezesa ma Sąd Rejonowy w Tarnowskich Górach. Z dniem 10 listopada prezesem sądu został sędzia Marcin Kulikowski, odwołano ze stanowiska sędziego Adama Skowrona.

Jak czytamy w komunikacie ministerstwa powodem zmian personalnych jest niska efektywność sądów okręgowych w Gliwicach i Katowicach. Ten pierwszy zajął 40. pozycję w rankingu wszystkich 45 sądów okręgowych, jeśli chodzi o wskaźnik opanowania wpływu w sprawach cywilnych, czyli w sądzie tym wciąż rosną zaległości. Także w podległych mu sądach rejonowych wskaźniki są słabe. Np. Sąd Rejonowy w Gliwicach zajmuje jedno z ostatnich miejsc w rankingu wszystkich sądów rejonowych – jest 300. na 318 sądów, jeśli chodzi o czas trwania postępowań. Z kolei Sąd Rejonowy w Tarnowskich Górach jest 291. pod względem czasu trwania postępowań w sprawach cywilnych.

Ze wszystkich 45 sądów okręgowych Sąd Okręgowy w Katowicach jest 41. pod względem rozpoznawania spraw karnych

Jak podaje ministerstwo dane statystyczne to nie jedyne kryterium oceny pracy sądów. Na ocenę ma wpływ „szeroki zakres czynników”. Mogą to być m.in. powody sytuacji, w której podstawowe wskaźniki odbiegają od średniej w innych sądach tego typu.

Dla poprawy sytuacji sądów apelacji katowickiej, jak również sytuacji w samym Sądzie Apelacyjnym w Katowicach, który pod względem wskaźnika opanowania wpływu w sprawach karnych zajął 7. pozycję na 11 sądów apelacyjnych, z dniem 10 listopada na stanowisko Prezesa Sądu Apelacyjnego w Katowicach powołany został sędzia tego sądu Witold Mazur. Z dniem 9 listopada 2017 roku z funkcji prezesa katowickiego sądu apelacyjnego odwołana została sędzia Barbara Suchowska.

Nowym prezesem Sądu Okręgowego w Katowicach w miejsce sędziego Jacka Gęsiaka został sędzia dr Rafał Stasikowski.

Z kolei prezesem Sądu Okręgowego w Gliwicach z dniem 10 listopada został sędzia tego sądu Arkadiusz Cichocki. Obowiązki prezesa przestał pełnić sędzia Henryk Brzyżkiewicz.

źródło: https://www.ms.gov.pl/


komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.