24.02.2020

Prezesi z rejestru skazanych

Łagodna kara nie wyklucza umieszczenia w rejestrze skazanych. A jeśli dodać do tego, że przestępstwo jest ścigane z oskarżenia publicznego, mamy prostą drogę do poważnych kłopotów.

Sąd Rejestrowy w Gliwicach wysłał w ubiegłym roku do Prokuratury Rejonowej w Tarnowskich Górach około 300 zawiadomień o dokonaniu przestępstw przez członków zarządów spółek. Przestępstwo polega na niezłożeniu do sądu obowiązkowego sprawozdania finansowego. Zgodnie z polskim prawem trzeba to robić raz w roku. Za niestosowanie się do przepisów grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

Wyrok, jakkolwiek niewielki, jest dla sprawcy sporym problemem. Niewysłanie sprawozdania to przestępstwo umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego. Taki też zapis pojawi się w rejestrze skazanych. Może to sporo namieszać w życiu skazanego. Zaświadczenie z rejestru skazanych bardzo często wymagane jest przez np. zamawiających usługi, organizatorów postępowań przetargowych itd. Wpis o karalności może skutecznie uniemożliwić działalność, a nawet znalezienie pracy.

Obowiązek bywa lekceważony lub po prostu przedsiębiorcy nie wiedzą, że istnieje. Zwłaszcza przybysze z zagranicy, nie tak rzadko z dalekiej Azji. Najczęściej nie mają pojęcia o istnieniu takich przepisów. Nawiasem mówiąc ich sprawy nierzadko trzeba umarzać. Azjaci często zmieniają miejsce zamieszkania lub rodzaj działalności i ustalenie miejsca ich pobytu bywa niemożliwe.

Drugą grupą są osoby, które jakichś powodów zaniechały działalności gospodarczej, a nie dopilnowały formalnej likwidacji lub zawieszenia działalności spółki. W takich okolicznościach obowiązek wysyłania do sądu sprawozdania zostaje niezależnie od tego, czy spółka działa, czy nie.

Mniej więcej połowa zawiadomień z Sądu Rejestrowego w Gliwicach jest z prokuratury wysyłana do urzędu skarbowego. Prawo przewiduje, że urzędnicy skarbowi mają takie same uprawnienia w tej kwestii i tak samo jak prokurator mogą sporządzać akt oskarżenia przeciwko osobom uchylającym się od obowiązku.

Jacek Tarski


komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.