•  Jezuici otworzyli szkolę w budynku przy ul. Zamkowej. Rozebrano go w latach 50 XX w.
     Jezuici otworzyli szkolę w budynku przy ul. Zamkowej. Rozebrano go w latach 50 XX w. Fot. Archiwum SMZT
24.01.2020

Proboszcz tarnogórskiej parafii sprowadza jezuitów

Jezuici, zakon w kościele katolickim znany oficjalnie pod nazwą Towarzystwo Jezusowe, założył św. Ignacy Loyola. Regułę w 1540 r. zatwierdził papież Paweł III. Siecią placówek misyjnych jezuici pokryli nie tylko Europę.

Niektórzy z nich łączyli posługę religijną z pracą naukową. W wielu europejskich państwach stworzyli od podstaw system szkolnictwa średniego stopnia, bo rozumieli znaczenie pracy z młodzieżą. Zakładali więc coraz to nowe szkoły. Na tle ówczesnej epoki wyróżniały się wysokim poziomem.

Za czasów…


Artykuł ukazał się w GWARKU 4/2020 z 28.01.2020

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.