•  Figura św. Floriana została przeniesiona pod halę Zametu.
     Figura św. Floriana została przeniesiona pod halę Zametu. Fot. Jacek Tarski
07.05.2019

Przeprowadzka hutniczego patrona

W Zamecie Budowa Maszyn w Strzybnicy przeniesiono figurę św. Floriana. Od 1981 roku stała przy dawnej narzędziowni. Teraz znalazła miejsce przy hali produkcyjnej.

Uroczystość związana z Dniem Hutnika odbyła się w poniedziałek, 6 maja. Zorganizowała ją zametowska „Solidarność”. Zaproszono wielu gości. Wśród nich byli m.in. europosłanka Jadwiga Wiśniewska, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech, przedstawiciele organizacji związkowych zakładów pracy oraz poczty sztandarowe.

Figura św. Floriana trafiła do Zametu w czasie tzw. karnawału „Solidarności” w maju 1981 roku z inicjatywy działającego wówczas w fabryce związku zawodowego. Czas, kiedy się to działo, do spokojnych nie należał. Załoga zakładu bała się, że którejś nocy w fabryce mogą pojawić się „nieznani sprawcy”, którzy ukradną św. Floriana i wywiozą w nieznane. Dlatego rzeźbę przymocowano do postumentu niezwykle starannie i bardzo mocno, tak, aby, jak się popularnie mówi, atom jej nie ruszył. I nie ruszył. Posąg przetrwał niepewne czasy stanu wojennego, dotrwał do zmian w 1989 roku i po dziś dzień, niezależnie od politycznych układów, jest dla pracowników Zametu czymś bardzo ważnym. (JT)


komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.