•  Aby dostać całą dietę, trzeba się podpisać na liście obecności.
     Aby dostać całą dietę, trzeba się podpisać na liście obecności. Fot. Elżbieta Kulińska
10.01.2020

Radni rzadziej opuszczają sesje

I stał się cud. Radni powiatowi zaczęli częściej bywać na sesjach i komisjach od czasu, gdy zmieniono regulamin wypłacania diet. Za nieobecność dostają po kieszeni.

O zmianie przepisów mówiono i w poprzedniej kadencji, i jeszcze wcześniej. Chodziło o egzekwowanie od radnych ich obowiązków. Za jeden z nich uznaje się uczestniczenie w posiedzeniach rady powiatu i komisji. O frekwencji na posiedzeniach rady pisaliśmy wielokrotnie – w ubiegłym roku na zakończenie kadencji przewodniczący rady powiatu w Tarnowskich Górach pokusił się o policzenie frekwencji. Na 56 sesji, które odbyły się w ciągu czterech lat, radny Jan Gryc był 19 razy nieobecny (zawsze usprawiedliwiony), 18 razy nie było na sesji Józefa Burdziaka (5 razy nieusprawiedliwiony).

Rok temu rada nowej kadencji zmieniła zasady wypłacania diet: podstawą do wypłaty jest podpis na liście obecności na sesji lub posiedzeniu komisji. Usprawiedliwienie nieobecności jest możliwe tylko w sytuacji, gdy radny otrzymał polecenie wyjazdu służbowego od przewodniczącego rady. Czyli tylko wtedy, gdy pracuje w terenie, reprezentując samorząd. Zmiana okazała się fundamentalna: wcześniej radni sami pisali sobie usprawiedliwienia.

Biuro rady porównało ostatni rok poprzedniej kadencji do pierwszego roku obecnej. Okazuje się, że liczba nieobecności radnych na sesjach spadła o 9 proc. Podobnie jest w przypadku komisji. Jak do tej pory 13 radnych może się pochwalić 100-procentową frekwencją na sesjach (od listopada 2018 do października 2019 roku było 13 posiedzeń). Tak samo zmieniała się frekwencja na posiedzeniach komisji rady powiatu – radni rzadziej je opuszczają. W ostatnim roku poprzedniej kadencji absencja była na poziomie 20,7 proc., w tej kadencji tylko 11,3 proc.

– Biuro rady policzyło, że gdyby te przepisy obowiązywały w poprzedniej kadencji, to przez cztery lata powiat zaoszczędziłby średnio 25 tys. zł rocznie – mówił rok temu Michał Kampa, rzecznik prasowy starostwa. Za nieobecność na sesji czy posiedzeniu komisji radny traci teraz 20 proc. zryczałtowanej diety. 

Odrębną sprawą jest, że radni wychodzą w trakcie posiedzeń rady. Wystarczy przejrzeć nagrania z sesji.

Elżbieta Kulińska


Artykuł ukazał się w GWARKU 1/2020 z 07.01.2020

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.