• Fot. Pixabay
30.10.2017

Rekordowo duża liczba chorych na żółtaczkę

W tym roku w całej Polsce znacząco wzrosła liczba zachorowań na żółtaczkę pokarmową, czyli WZW typu A. Najwięcej przypadków odnotowano w województwach mazowieckim, wielkopolskim, łódzkim i śląskim. Chorych nie brakuje w Tarnowskich Górach, Piekarach Śląskich i Bytomiu.

W województwie śląskim do 15 października odnotowano 198 przypadków zachorowań na WZW typu A. Dla porównania w ciągu całego ubiegłego roku były jedynie trzy takie przypadki. W województwie śląskim najwięcej chorych było do tej pory w Sosnowcu, bo aż 70. Na terenie bytomskiego sanepidu do 24 października odnotowano 19 zachorowań – 12 w Bytomiu, 5 w Tarnowskich Górach i 2 w Piekarach Śląskich. Tymczasem w statystykach bytomskiego inspektoratu za rok ubiegły nie znajdziemy ani jednego zachorowania.

– Do tej pory przypadków WZW typu A było albo bardzo niewiele, albo nie było ich wcale. Najczęściej dotyczyły osób powracających z podróży, np. z Egiptu. Tegoroczne zachorowania zaczęły się pojawiać w okolicy czerwca. Poszczególne przypadki nie miały ze sobą nic wspólnego. Trudno zatem ustalić ognisko zachorowań. Na terenie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bytomiu przynajmniej od 15 lat nie obserwowano tak dużej liczby chorych. Nie nazwałabym tego jednak epidemią – komentuje Izabela Szczuka z bytomskiego sanepidu.

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego podaje, że do 15 października w Polsce odnotowano 1909 przypadków WZW typu A. W analogicznym okresie roku ubiegłego stwierdzono na terenie kraju tylko 29 przypadków. Wyraźne narastanie liczby zakażeń obserwowane jest od marca.

Choroba brudnych rąk

Wirusowe zapalenie wątroby typu A to choroba o ostrym przebiegu u dorosłych. Dzieci przechodzą ją łagodnie i często bezobjawowo. Wirus przenoszony jest najczęściej drogą pokarmową, jak również poprzez oralne i analne kontakty seksualne, co ma szczególne znaczenie w grupie mężczyzn utrzymujących kontakty seksualne z innymi mężczyznami (MSM).

Objawy jakie daje choroba to zmęczenie, nudności, ból brzucha, mięśni i stawów. Częstym symptomem jest też zażółcenie skóry, gorączka i brak apetytu. Czasem obserwuje się ściemnienie moczu i rozjaśnienie stolca. Pierwsze objawy pojawiają się od dwóch do siedmiu tygodni od chwili zakażenia i mogą trwać nawet 3 miesiące. W ciężkich przypadkach konieczna jest hospitalizacja. Powikłania po żółtaczce występują najczęściej u osób starszych i chorujących na wątrobę.

Wirusowi można zapobiec prowadząc higieniczny tryb życia. Przede wszystkim należy systematycznie myć ręce, zwłaszcza po wyjściu z toalety oraz przed przygotowaniem posiłków i jedzeniem. Ważne jest też utrzymywanie w czystości przedmiotów, których często dotykamy, stosowanie osobistych ręczników i dokładne suszenie rąk po umyciu.

By uniknąć choroby można także się zaszczepić. Szczególnie powinny pomyśleć o tym osoby podróżujące do krajów, gdzie WZW typu A występuje często. Ponadto zatrudnieni przy produkcji i dystrybucji żywności oraz przy usuwaniu odpadów komunalnych. W obecnej sytuacji Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) zaleca szczepienie także homoseksualnym mężczyznom.

Przebycie żółtaczki pokarmowej trwale chroni przed ponownym zakażeniem. W krajach Europy Zachodniej i w Polsce od wielu lat WZW typu A występowało rzadko. Przez to większość społeczeństwa nie nabyła odporności. Z tego względu wirus może łatwo szerzyć się w populacji dorosłych.

Hanna Kampa


Artykuł ukazał się w GWARKU 43/2017 z 30.10.2017

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.