•  Rafał Gaweł (stoi w środku) w dwóch wersjach. Na zdjęciu z koleżankami i kolegami z klasy muzycznej tuż przed egzaminami końcowymi
     Rafał Gaweł (stoi w środku) w dwóch wersjach. Na zdjęciu z koleżankami i kolegami z klasy muzycznej tuż przed egzaminami końcowymi
04.05.2019

Rolkarz z puzonem

Tarnogórzanin Rafał Gaweł trenuje wrotkarstwo szybkie i gra w Parafialnej Kamiliańskiej Orkiestrze Dętej. Na jednym i drugim polu odnosi sukcesy. Muzyka i sport wcale nie są tak odległe, jak na pierwszy rzut oka może się wydawać. Niedawno otrzymał stypendium sportowe Burmistrza Tarnowskich Gór.

Łączenie dwóch pasji bywa wyzwaniem. W najtrudniejszym okresie Rafał Gaweł trenował w nocy. Raz zdarzyło mu się jeździć o godz. 1. – To był trudny czas, jednocześnie uczyłem się w szkole muzycznej, pracowałem, trenowałem i startowałem w zawodach. Do tego jeszcze dołożyłem studia zaoczne – wspomina.

Wrotkarstwo szybkie uprawia od kilku lat. Na początku jeździł rekreacyjnie. Potem poznał Mateusza Solgę – tarnogórzanina z dużymi sukcesami we wrotkarstwie. – Spodobał mi się szybki styl jego jazdy, zaczęliśmy rozmawiać i tak się zaczęło. Stopniowo wciągnął mnie w świat sportu – mówi. Dziś obaj reprezentują barwy AZS AWF Katowice/plichwyścig.pl. Specjalizują się w długich dystansach – półmaratonach i maratonach. Wrotkarstwo trenują na tarnogórskich ulicach, co wciąż wywołuje zdziwienie u niektórych kierowców.

Ile trwa pokonanie dystansu maratońskiego? Wyniki Rafała Gawła oscylują w granicach godziny i 10 do 15 minut. Najlepszemu rolkarzowi na świecie zajmuje to 56 minut.

Kontuzje i upadki się zdarzają, ale jak tłumaczy tarnogórzanin, wbrew pozorom przy dużych prędkościach nie są poważne i kończą się zwykle na otarciach. Groźniejsze są upadki przy mniejszych prędkościach, bo wtedy łatwiej uderzyć głową o asfalt, albo się połamać.

Jego przygoda z muzyką również trwa kilka lat. Zaczęła się od grania z orkiestrą w Sowicach. – Spodobał mi się puzon, przejścia, solówki, był też najgłośniejszy z instrumentów – wspomina. Tak jak we wrotkarstwie, z poziomu amatorskiego przeszedł wyżej. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. G. Fitelberga w Chorzowie. Na początku musiał sporo nadrabiać, ponieważ trafił tam bez ukończenia szkoły I stopnia. Udało się, dziś ma tytuł zawodowego muzyka i występuje z Parafialną Kamiliańską Orkiestrą Dętą. – Granie w orkiestrze prowadzonej przez Olka Königa jest bardzo rozwijające. Kiedy zagramy trudny utwór, albo kończymy udany koncert mobilizuje to do dalszych ćwiczeń i gry na jak najwyższym poziomie. Dużo ćwiczę w domu i doceniam czas spędzony w szkole muzycznej. Wiele osób zrezygnowało z niej, bo nie potrafiło połączyć nauki z innymi obowiązkami – zaznacza.

I sport, i muzyka nauczyły go dyscypliny, dobrego planowania i punktualności. Trzecią, nową pasją jest jazda na motorze. Pracuje i studiuje – bezpieczeństwo narodowe.

Alicja Jurasz


komentarze
z gmin
z gmin
z gmin
z gmin
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.