• Jedna z proponowanych przez Edwarda Kaniewskiego tras prowadzi przez miejscowości o kuźniczych tradycjach. Czy coś pozostało po dawnych kuźnicach m.in. nad Małą Panwią? Można się o tym przekonać, wyruszając w rowerową odyseję.
    Jedna z proponowanych przez Edwarda Kaniewskiego tras prowadzi przez miejscowości o kuźniczych tradycjach. Czy coś pozostało po dawnych kuźnicach m.in. nad Małą Panwią? Można się o tym przekonać, wyruszając w rowerową odyseję. Fot. Jarosław Myśliwski
04.07.2016

Rowerowa odyseja

Był to jeden z pierwszych przewodników dla rowerzystów proponujących kilkanaście tras łączących ciekawe miejsca na terenie powiatu tarnogórskiego. 18 lat temu ukazała się “Rowerowa odyseja po zielonych ścieżkach Wyżyny Śląskiej” Edwarda Kaniewskiego. Przewodnik wraz z czterema mapami wznowiono w 2001 r. “Szczególne podziękowania składamy naszemu wypróbowanemu przyjacielowi – Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach – bez udziału którego niemożliwe byłoby wydanie kolejnej edycji odysei” – czytamy we wstępie.

Mocną stroną przewodnika są krótkie, ciekawe opisy miejsc, które łączą trasy. Mimo upływu czasu nadal potrafią zainteresować czytelnika. Edward Kaniewski w ciekawy sposób połączył tematycznie wiele miejsc i w ten sposób podczas proponowanej wycieczki poznajemy opowieści o Żydach mieszkających kiedyś na Śląsku, historię Kanału Gliwickiego czy dawnych kuźnic, które przed wiekami stanowiły o gospodarczej potędze regionu. Autor odysei zaprosił rowerzystów do podróżowania śladami Karola Goduli, odwiedzenia miejsc związanych z Józefem Lompą i innymi znaczącymi dla historii Górnego Śląska osobami. Kaniewski pokazał typowo śląskie wsie, małe miasteczka czy drewniane kościoły. Zaletą przewodnika do tej pory są szczegółowe mapy.

W publikacji znajdujemy też informacje, które mogą nas zaskoczyć. To na przykład porady, by zabrać "kilka kanapek, słodycze (regenerują siły) i coś do picia w jednorazowej plastykowej butelce". "Ponieważ nasz kraj nie jest jeszcze w pełni złożony z aniołów, zachęcamy zaopatrzenie się w porządne zapięcie do roweru i używanie go na postojach. Na wycieczki jednodniowe zabrać należy łyżki do opon, zapasową dętkę (szybciej się wymienia niż klei) oraz łatki do dętek i klej na wypadek wyjątkowego pecha. Nieźle wziąć też ze dwa klucze pasujące do nakrętek w twoim rowerze, smar (kto smaruje ten jedzie)". To pokazuje, jak wyglądała turystyka rowerowa jeszcze 15 lat temu. Choć przeglądając kronikę kryminalną w Gwarku, nadal aktualne pozostaje pilnowanie roweru, na który ostrzą sobie zęby złodzieje.

Ze względu na ruch samochodów, którego natężenie od czasów wydania przewodnika wzrosło kilkakrotnie, należy ostrożnie dobierać trasy proponowane w publikacji.W opisie każdej z nich jest informacja, jaka część przebiega przez drogi polne i leśne, przy niektórych asfaltówkach pojawiły się ścieżki rowerowe, ale w wielu wypadkach jeżdżenie ulicami jest po prostu niebezpieczne. Tak jest w przypadku niezwykle urokliwej drogi łączącej Tworóg z Bruśkiem i Koszęcinem. Jednak po odysei, która zachęciła rowerzystów do zwiedzania bliższych okolic, pojawiły się inne przewodniki i mapy, wytyczono też ścieżki rowerowe, jak choćby w okolicach Lublińca czy Leśną Rajzę, poprowadzone w bezpieczniejszych miejscach. Choć przewodnik, gdy chodzi o proponowane drogi, poważnie się zdezaktualizował, można powiedzieć, że 15 lat temu była to dobra inwestycja.

(mir)

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.Artykuł ukazał się w GWARKU 27 z 05.07.2016

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.