27.02.2020

Równi i równiejsi

Co robi polityk, który w czasie kampanii wyborczej nie chce płacić za roznoszenie ulotek czy rozklejanie plakatów? Wciska kilka osób do komisji wyborczej. Za dwie tury dostaną po 700 zł, a wcześniej z pocałowaniem ręki poroznoszą czy porozklejają co tam kandydat chce. Ma problem z głowy, a za robotę płacą podatnicy.

Ciekawe jacy spryciarze wcisnęli do ordynacji wyborczej przepisy forujące komitety wyborcze? Ale trzeba przyznać, że zrobili to w białych rękawiczkach.

Niby człowiek może sam się zgłosić do komisji, ale tam preferuje się tych z polecenia partyjnego. To tak jak w "Folwarku zwierzęcym". "Wszystkie zwierzęta są sobie równe, ale niektóre są równiejsze od innych" – napisał George Orwell. Tego typu literaturą, kolportowaną w drugim obiegu, raczyliśmy się w latach 80. XX wieku. A potem błyszczeliśmy cytatami. W przytłaczającej rzeczywistości walcowanej przez machinę partyjną co nam pozostało.

Świat stał dla nas otworem, ale tylko teoretycznie. Można było na przykład pojechać do bratniego socjalistycznego kraju nad Morzem Czarnym. Nie tylko poczuć się jak Tony Halik demoludów, ale i całkiem nieźle zarobić. I nie mam wcale na myśli handlu z braćmi Słowianami, w warunkach powszechnego niedoboru dóbr mogących uchodzić wówczas za luksusowe. To były wyjazdy na obozy Ochotniczych Hufców Pracy. Niby mogli wszyscy, ale jeździł tylko taki jeden kolega, co to należał do Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej.

Dawne czasy z podziałem na równych i równiejszych jakby wracały. A co ciekawe w parlamencie coraz mniej tych, co to zaczynali karierę partyjną w PRL-u. Niby najwięcej mają do powiedzenia teraz ci, co z komuną walczyli. Tyle dobrze, że jeszcze "Zniewolony umysł" czy "1984" można kupić, a nawet wypożyczyć w publicznej bibliotece. Kto wie, może za niedługo tym, co się nie będą chcieli zapisać do partii, pozostanie tylko czytanie.

Jarosław Myśliwski


Artykuł ukazał się w GWARKU 8/2020 z 25.02.2020

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.