• Selfie z biskupem Mikołajem.
    Selfie z biskupem Mikołajem. Fot. Wojciech Stankiewicz
21.12.2016

Rozpędzony święty Mikołaj

– Zaczynaliśmy skromnie, od batoników. Od czterech lat przygotowujemy imprezę z pompą – mówi Łukasz Wylężek, który razem z Anną Orlicz zorganizował tegoroczne Dzieło Świętego Mikołaja.

Przygotowano 1700 paczek dla dzieci, a św. Mikołaj jak ruszył 6 grudnia, tak do dzisiaj z rozdawaniem prezentów nie może się zatrzymać.

Po pierwsze biskup. Nie żaden czerwony krasnal, tylko biskup z pastorałem i mitrą. I nie z Laponii, ale z Miry, stolicy jego diecezji. Jak co roku przybył do kościoła w Nakle Śląskim. – A jak to jest, że dobry biskup rozdaje prezenty w tylu miejscach jednocześnie? – zapytały kiedyś dzieci. – Jest wielu dobrych ludzi, którzy pomagają św. Mikołajowi – odpowiedział ks. proboszcz Eugeniusz Bil.

Jednym z pomocników świętego jest Łukasz Wylężek – nie żaden elf, po prostu dobry człowiek. Znalazł też innych, którzy mu pomogli. Był więc występ kapeli Syćko Gro ze Szczyrku, Małego Śląska z Radzionkowa, pokaz sztucznych ogni. W akcję włączyło się również grono wolontariuszy.

Z Nakła św. Mikołaj trafił do Sopotu, gdzie na molo wręczał słodycze i medale za grzeczność. Do Pałacu Kawalera w Świerklańcu wrócił na jarmark bożonarodzeniowy. Potem rodał 400 paczek w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, a 14 grudnia razem z Bernadetą Kowalską w nakielskim kościele spotkał się z dziećmi niepełnosprawnymi z powiatu tarnogórskiego. Do szkoły w Nakle przyjechał na akcję "Spieszmy się pomagać". Dzisiaj, 20 grudnia, ma w planach odwiedzić oddział pediatryczny Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego w Tarnowskich Górach.

Mikołaj otrzymał też zaproszenie do Łańcuta. – Nie dało rady pojechać. Za to w przyszłym roku postaramy się tam dotrzeć – mówi Łukasz Wylężek.

(mir)


Artykuł ukazał się w GWARKU 51 z 20.12.2016

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.