09.10.2019

Salmonella była w surówce

Jak poinformował sanepid, salmonella, którą zatruli się uczniowie szkoły podstawowej w Świerklańcu, wykryta została w surówce z kapusty.

Oprócz uczniów świerklanieckiej szkoły zatruły się też dzieci w jednym ze żłobków w Zabrzu. W obydwu placówkach posiłki przygotowywane są przez kuchnię, prowadzoną przez Dom Dziennego Pobytu „Rodzina” Caritas Diecezji Gliwickiej w Zabrzu.

Sanepid otrzymał zgłoszenie podejrzenia salmonelli w świerklanieckiej szkole w czwartek, 26 września. 15 uczniów musiało pójść do szpitala. W sumie nieobecnych w szkole było 90 osób. 

Dostawca posiłków, dom "Rodzina" w Zabrzu, wydął w sprawie zatrucia specjalny komunikat. "Wyjaśniamy, że (...) bakteria Salmonelli była stwierdzona jedynie w próbce pobranej surówki z kapusty białej z koperkiem. Kuchnia została zamknięta i wyłączona z produkcji, pracownicy skierowani na badania, zlecono także pobranie wymazów z powierzchni kuchennych. (...) Wyniki badań nie wykazały nieprawidłowości. (...) Oczekujemy na protokół z wynikami kontroli sanitarnej w kuchni i dalszymi zaleceniami. W swoich działaniach kierujemy się procedurami wyznaczonymi przez PSSE w Gliwicach. (ek)


komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.