• 26.01.2019

  Setki ofiar, między nimi ksiądz

  Resztki oddziału Volkssturmu z Tarnowskich Gór wycofały się do Miechowic i tam starły się z jednostkami 118 korpusu Armii Czerwonej. Nacierający żołnierze zdobyli część miejscowości, ale zamiast umocnić pozycje, rozpierzchli się i plądrowali domy.

  Wtedy doszło do pierwszych gwałtów i mordów na ludności cywilnej. Do jednego z postrzelonych przez czerwonoarmistów wezwano ks. Jana Frenzla. Sowieci złapali go, torturowali i ostatecznie zamordowali w bestialski sposób.

  Volkssturum odbił utracone pozycje, po czym nastąpił kontratak Armii Czerwonej, kolejne plądrowanie domów i mordy na cywilach. Kolejny atak Niemców i wyparcie Rosjan. W dniach 25-27 stycznia 1945 r. niektóre ulice Miechowic przechodziły z rąk do rąk kilkakrotnie. W tym czasie czerwonoarmiści zamordowali kilkuset cywilów. Nie wiadomo dokładnie ilu, najczęściej podawana liczba ofiar to 380.

  Przez wiele lat o zbrodni w Miechowicach nie można było publicznie mówić. Teraz tę historię przypomina Stowarzyszenie Pro Fortalicium. W sobotę, 26 stycznia można było obejrzeć widowisko historyczne "Walki o Miechowice 1945". Imprezę zorganizowano z rozmachem: duża grupa rekonstruktorów, efekty pirotechniczne, działka przeciwlotnicze i przeciwpancerne, czołg T-34. W pewnym momencie czołgiści wystrzelili i było to zsynchronizowane z detonacją na elewacji budynku. Gdy w oknach pojawiły się płomienie, na pierwszym piętrze na parapecie zamajaczyła postać człowieka, który runął w dół. W widowisko zaangażowano kaskadera. Po chwili czołg stanął w płomieniach. Nie był to tylko efekt wyobraźni reżysera widowiska. W Miechowicach, mimo słabego uzbrojenia, Niemcy rzeczywiście zniszczyli kilka radzieckich czołgów. (mir)


  komentarze
  „Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

  Wydawca:
  Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

  Adres redakcji:
  42-600 Tarnowskie Góry
  ul. Bytomska 3
  Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
  fax 32-285-37-03
  Poinformuj Gwarka

  Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

   

  Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.