• - Zainwestowaliśmy w pilotażowy program 4 mln zł, które przyniosły efekt w postaci 50 mln zł wydanych na likwidację niskiej emisji - mówi Andrzej Pilot (z prawej), prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wod
    - Zainwestowaliśmy w pilotażowy program 4 mln zł, które przyniosły efekt w postaci 50 mln zł wydanych na likwidację niskiej emisji - mówi Andrzej Pilot (z prawej), prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wod Fot. Jarosław Myśliwski
05.12.2016

Smog zabija! Jak z nim walczyć?

– 102 mld euro rocznie traci polska gospodarka z powodu przedwczesnych zgonów – powiedział prof. Paweł Buszman. Jednym z powodów jest niska emisja.

O konsekwencjach zanieczyszczenia powietrza i pomysłach na walkę ze smogiem rozmawiano podczas konferencji zorganizowanej w ramach akcji społecznej "Oddychać po ludzku". Patronuje jej Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

– Z dużą determinacją walczymy ze smogiem, coraz więcej robi się w zakresie edukacji, ale trzeba mieć świadomość, że ze względów finansowych jest to proces, który potrwa lata – stwierdził Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Główne źródło niskiej emisji to kiepski opał i stare piece, które są w stanie przyjąć nie tylko najtańszy, najniższej jakości paliwo, przeznaczone do instalacji przemysłowych, ale także śmieci. Jednak dążenie do całkowitego wyeliminowania węgla jako opału uderza w śląską gospodarkę. – To nie jest konieczne. Nie walczymy z węglem, tylko ze smogiem – stwierdził marszałek. W jaki sposób? Na przykład rozbudowując sieci centralnego ogrzewania, do których ciepło jest dostarczane z instalacji wyposażonych w odpowiednie filtry. Inny sposób, to wspieranie mieszkańców w wymianie źródeł ciepła na proekologiczne. – Stąd moje uznanie dla samorządowców, którzy przeprowadzili w swoich gminach programy ograniczenia niskiej emisji – powiedział Andrzej Pilot, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Niedawno fundusz zorganizował pilotażowy program dofinansowania termomodernizacji dla "detalistów". W efekcie z 750 domów zniknęły "kopciuchy" - przestarzałe piece. – Mamy pieniądze na kolejną edycję tego programu – zapowiedział prezes Pilot.

***

Smog zabija!
W czasie alarmu smogowego w aglomeracji śląskiej:
- o 6 proc. zwiększa się liczba zgonów,
- 12 proc. więcej osób trafi do szpitali z zawałem serca,
- 16 proc. więcej osób trafi do szpitali z udarem mózgu,
- 18 proc. więcej przypadków zatorowości płucnej,
- 14 proc. więcej pacjentów zgłasza się do poradni rodzinnych.

Więcej osób zapada na choroby lub umiera także w ciągu kilkunastu dni po ustąpieniu smogu.

Dane Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Jarosław Myśliwski

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.


Artykuł ukazał się w GWARKU 49 z 06.12.2016

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.