•  26 października w GCR uruchomiono kolejną instalację solarną o powierzchni 100 m kw.
     26 października w GCR uruchomiono kolejną instalację solarną o powierzchni 100 m kw. Fot. Jarosław Myśliwski
08.11.2018

Solary dla Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji “Repty”

Pod koniec października w GCR oddano nową instalację solarną. To jeden z elementów termomodernizacji ośrodka, której koszt wynosi prawie 5 mln 300 tys. zł.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wsparł przedsięwzięcie pożyczką w wysokości ponad 2,5 mln zł oraz dotacją - 538 tys. zł. Urząd Marszałkowski przekazał dotację w wysokości 2 mln 166 tys. zł, GCR wyłożył 77 tys. zł. Przedsięwzięcie objęło modernizację centralnego ogrzewania, wymianę jednostek wentylacyjnych oraz montaż kolejnego układu solarnego. Roboty prowadzono przez trzy lata.

– W roku 2016 rozpoczęto prace związane z wymianą instalacji centralnego ogrzewania oraz wymianą trzech jednostek wentylacyjnych zasilających basen rehabilitacyjny, gabinet hydroterapii i kuchnię centralną – informuje Maksymilian Hajzer, zastępca dyrektora ds. technicznych SP ZOZ "Repty" GCR w Tarnowskich Górach. – Centrum posiada 32 tys. m kw. powierzchni użytkowej, którą w sezonie grzewczym należy ogrzać. Dlatego okres, w którym wykonawca mógł prowadzić roboty związane z instalacją centralnego ogrzewania, trwał jedynie od maja do września – dodaje.

Prace były prowadzone przy pełnym obłożeniu pacjentów w oddziałach, co obligowało firmę do zachowania szczególnego bezpieczeństwa i nie ułatwiało robót. W 2016 r. zakończono wymianę starych, wyeksploatowanych wentylatorów na nowoczesne jednostki rekuperacyjne odzyskujące ciepło z pomieszczeń. Modernizację centralnego ogrzewania ukończono w roku 2017.

– Efektem zrealizowania wszystkich zadań termomodernizacyjnych jest przede wszystkim zachowanie ciągłości w dostawie ciepła i powietrza dla pomieszczeń GCR "Repty" oraz oszczędności finansowe, które już dziś są zauważalne. Szacunkowe oszczędności wyliczone zostały na podstawie przeprowadzonego audytu energetycznego i mogą wynosić do 4 500 GJ, co daje ok. 220 000 zł rocznie, przy czym trzeba uwzględnić zmienność ceny 1 GJ – podsumowuje Maksymilian Hajzer.

26 października uruchomiono kolejną instalację solarną o powierzchni 100 m kw., przystosowaną do współpracy z istniejącym układem solarnym, wybudowanym w 2013 r., który ma taką samą powierzchnię. Ogrzewała ona wodę z basenu rehabilitacyjnego oraz gabinetu hydroterapii, po oddaniu do użytkowania kolejnej instalacji solarnej dogrzewana będzie również ciepła woda użytkowa dla całego centrum. GCR zużywa dziennie 50 m sześc. wody ciepłej o temp. 55° C. Do tej temperatury jest ogrzewana woda czerpana z ujęcia głębinowego, która po wydobyciu ma zaledwie 12° C.

Jarosław Myśliwski


Artykuł ukazał się w GWARKU 44/2018 z 06.11.2018

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.