• Bohaterką pierwszego tarnogórskiego spaceru jest św. Barbara. W Muzeum można będzie zobaczyć XVIII-wieczny obraz z jej wizerunkiem. 
    Bohaterką pierwszego tarnogórskiego spaceru jest św. Barbara. W Muzeum można będzie zobaczyć XVIII-wieczny obraz z jej wizerunkiem.  Fot. Archiwum Muzeum
10.07.2018

Spacerkiem po Tarnowskich Górach i Bytomiu

Po raz kolejny Marek Panuś zaprasza na spacery po Tarnowskich Górach. Także Bytom organizuje zwiedzanie miasta z przewodnikiem. Będzie można zajrzeć np. do aresztu śledczego.

Pierwszy tarnogórski spacer będzie wiódł śladami kultu świętej Barbary. Start w sobotę, 14 lipca o godz. 11 w Muzeum, gdzie znajduje się XVIII-wieczny obraz św. Barbary (jest po konserwacji). Na trasie spaceru znajdzie się też kaplica w kościele farnym, nie zabraknie informacji o Bractwie św. Barbary. Powtórka spaceru – we wtorek, 17 lipca o godz. 16.

Tematem kolejnych spacerów będzie 501 lat reformacji. Zbiórka w kościele ewangelickim. Terminy: 25 sierpnia o godz. 11 i 28 sierpnia o godz. 16. Ostatnie spacery to odkrywanie (po)żydowskiego dziedzictwa Tarnowskich Gór. Odbędą się 22 września o godz. 11 i 25 września o godz. 16. Start: cmentarz żydowski przy ul. Gliwickiej.

Udział w spacerach jest bezpłatny. Liczba uczestników ograniczona – jednorazowo ok. 30 osób.

Dużym zainteresowaniem cieszą się spacery z przewodnikiem po Bytomiu. Miejsca szybko się zapełniają, więc warto zapisać się jak najszybciej. Można to zrobić mailowo: promo@um.bytom.pl z dopiskiem tytułu wycieczki i telefonicznie: 32-386-36-69. Za udział w spacerze trzeba już zapłacić 6 zł. Za darmo spacerują i zwiedzają tylko dzieci do 10 lat. Początek spacerów – Rynek 7.

21 lipca o godz. 9 rozpocznie się wycieczka do elektrociepłowni Szombierki, zwanej katedrą industrialu. Jej charakterystyczne elementy to trzy kominy i wieża zegarowa – średnica tarczy wynosi prawie 5 m, a każda wskazówka waży ok. 100 kg. Zapisy od 16 lipca.

28 lipca o godz. 10 odbędzie się spacer odkrywający historię wymiaru sprawiedliwości w Bytomiu. Kto i jak karał przestępców w średniowiecznym mieście, gdzie było "wieszadło"? W programie m.in. zwiedzanie aresztu śledczego. Zapisy do 14 lipca.

5 sierpnia o godz 10 uczestnicy przejdą śladami społeczności żydowskiej – gdzie żyła, modliła się. Na trasie np. cmentarz żydowski. Zapisy od 30 lipca.

11 sierpnia o godz. 10 - Bytom średniowieczny. W programie m.in. Wzgórze Małgorzatki, najstarszy bytomski kościół, relikty średniowiecznego miasta i pokaz walk rycerzy z Bytomskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde. Zapisy od 6 sierpnia.

18 sierpnia będzie okazja do poznania dziejów majątku Karola Goduli. Zaplanowano zwiedzanie kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szombierkach i kościoła pw. Ścięcia Jana Chrzciciela w Goduli. Bilety tramwajowe we własnym zakresie. Zapisy od 13 sierpnia, początek wycieczki również o godz. 10

Ostatni spacer zaplanowano na 25 sierpnia o godz. 10 po al. Legionów, będącej świadectwem czasów największego rozkwitu Bytomia. W programie m.in. zwiedzanie willi nadburmistrza Bruninga i budynku Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Zapisy od 20 sierpnia. (esp)


Artykuł ukazał się w GWARKU 27/2018 z 10.07.2018

komentarze
z gmin
z gmin
z gmin
z gmin
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.