•  
      Fot. Lasy Mikołeski
08.05.2019

Spotkanie z inwestorem w Mikołesce

Sprawa ewentualnego wydobycia kruszywa w lasach w sąsiedztwie Mikołeski wzbudziła duże emocje i protesty nie tylko wśród mieszkańców sołectwa. W środę, 15 maja o godz. 17 w świetlicy w Mikołesce na ul. Pniowieckiej 7 odbędzie się spotkanie informacyjne.

– O zwołanie takiego zebrania prosił inwestor. Skontaktowali się ze mną jego przedstawiciele. Chcą odpowiedzieć na pytania i wątpliwości mieszkańców – mówi sołtys Mikołeski Irena Piecuch. W spotkaniu mają też uczestniczyć m.in. wójt Tworoga, przedstawiciele Nadleśnictwa Świerklaniec i Urzędu Gminy w Koszęcinie.

Przypomnijmy, kilka tygodni temu mieszkańcy Mikołeski dowiedzieli się, że w sąsiedztwie wsi trwają badania geologiczne, które mają zbadać, czy są tam złoża kruszywa. Przedsiębiorstwo ma zgodę marszałka województwa śląskiego na prowadzenie odwiertów. Badania będą prowadzone na ok. 20 ha znajdujących się w granicach czterech gmin: Tworoga, Kalet, Miasteczka Śląskiego i Koszęcina. Do końca maja firma ma wykonać 20 otworów o głębokości 5 m.

Mieszkańcy Mikołeski są oburzeni. W internecie pojawiają się komentarze, że pod topór pójdą tysiące drzew, znikną ścieżki rowerowe, a ciężki sprzęt będzie pracował kilkaset metrów od domów i unikalnych ekologicznie terenów. Utworzono też profil na Facebooku Lasy Mikołeska. "Realizacja tego planu grozi dewastacją środowiska naturalnego, zniszczeniu ulegnie wiele hektarów lasu oraz siedlisk różnego rodzaju ssaków, ptaków, gadów i płazów" – można przeczytać.

Powstały dwie petycje w tej sprawie – jedna w internecie, druga w formie pisemnej. W sumie podpisało się pod nimi prawie 3 tysiące osób, które nie zgadzają się na wydobycie piasku w lasach przy Mikołesce. Petycje on-line można znaleźć na stronie www.petycjeonline.com pod hasłem"PROTEST dotyczący planu wydobycia kruszywa w okolicach Mikołeski". Wciąż trwa zbiórka podpisów w następujących punktach:

"U Pani Irenki"

Sklep Ogólnospożywczy Irena Piecuch

Wiejska 5, Mikołeska

"Dżelfa" S.C. Piekarnia,

ul. Bolesława Chrobrego 16, Hanusek

Katarzyna Pankiewicz

Wieczorków 41, Orzech

Sklep Wielobranżowy

Aleksandra Lisiecka (w podkowie)

Stowarzyszenie Nasze Kalety,

ul. Mickiewicza 7, Jędrysek

Sklep Państwa Maruszczyk,

ul. Sienkiewicza, Jędrysek

Zakład Krawiecki Marioli Helisz,

ul. Sienkiewicza, Jędrysek

(aj)


komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.