• Kuchnie pani Krystyny zdobią obrazy jej córki Moniki i liczne kwiaty.
    Kuchnie pani Krystyny zdobią obrazy jej córki Moniki i liczne kwiaty. Fot. Hanna Kampa
16.06.2015

​Spotkasz ją wszędzie

Wiele osób może kojarzyć panią Krystynę Smyłę z przedszkola w Lasowicach, gdzie przez wiele lat była wychowawczynią. Teraz można ją spotkać wśród śpiewaków chóru “Harmonia”, którego szeregi z radością zasiliła, gdy został reaktywowany. Muzyka to jedna z jej trzech pasji. Pozostałe, to przyroda i książki. Co ciekawe, ostatnio pani Krystyna zaczytuje się w komediach… Arystofanesa. — Jego utwory są dowodem na to, że natura ludzka w ogóle się nie zmienia — mówi. Naszym Czytelnikom, oprócz lektury klasyka, poleca też pyszny chleb z ziarnami.

Przepis na chleb dotarł do Lasowic kilka lat temu, aż z Bielska-Białej. Przywiozła go stamtąd wraz z zakwasem Monika, córka pani Krysi. — Pieczenie chleba kojarzyło mi się zawsze z zajęciem bardzo trudnym i czasochłonnym, dlatego zanim się za nie wzięłam, miałam duże obawy. Córka przekonała mnie jednak, że nic w tym skomplikowanego i okazało się, że miała rację. I tak od ośmiu lat wciąż go piekę. Po jakimś czasie mój zakwas rozszedł się wśród znajomych, a w sklepie na osiedlu wzrósł popyt na sezam i siemię lniane — śmieje się pani Krysia i zapowiada, że chętnie podzieli się zakwasem z Czytelnikami "Gwarka" (kontakt z panią Krystyną poprzez redakcję).

Krystyna Smyła urodziła się w Brzezinach Śląskich, następnie przeniosła się wraz z rodzicami do Kozłowej Góry. Po ślubie zamieszkała w Lasowicach i tak stała się tarnogórzanką. Pracowała w tutejszym przedszkolu, co zresztą dawało jej wiele satysfakcji. — Lubiłam patrzeć jak dzieci się rozwijają, jak są chłonne, radosne i wdzięczne. Poza tym są bardzo szczere, nie mają w sobie jeszcze ograniczeń i wyrażają wprost wszystkie swoje myśli. Sądzę, że to jest w nich piękne — mówi. Obecnie pani Krysia nie pracuje zawodowo. Skorzystała z możliwości pójścia wcześniej na emeryturę. — Zrobiłam to, bo uważam, że, jeśli istnieje taka możliwość, to należy odstępować miejsca pracy młodym ludziom — komentuje.

Przez wiele lat pracy w przedszkolu towarzyszył jej śpiew i muzyka. Dlatego, gdy w 1997 r. reaktywowano chór "Harmonia" w Lasowicach chętnie weszła w jego skład. Dyrygent zaklasyfikował ją do sekcji altów. W domu pani Krystyny muzyka jest nieodłącznym elementem codzienności — szczególnie klasyczna i filmowa, choć lasowiczanka słucha każdego z możliwych gatunków.

Kolejną jej miłością są książki. Wśród ulubionych autorów wymienia Joannę Chmielewską, Stephena Kinga, a nawet Arystofanesa. — W ubiegłym roku byłam w Grecji. Przewodniczka zachęcała nas do sięgnięcia po komedie Arystofanesa. Po przeczytaniu kilku z nich byłam pod ogromnym wrażeniem. Nie są w ogóle trudne w odbiorze, przy czym przepełnia je ogromne poczucie humoru. Poza tym poruszana przez autora problematyka jest aktualna aż do dzisiaj. To zadziwiające, że natura ludzka kompletnie się nie zmienia. Ludzie mają wciąż te same problemy, wady i zalety – zapewnia. Ostatnio pochłonęła ją publikacja o Annie Walentynowicz, która zachęciła ją do pogłębiania wiedzy o początkach "Solidarności". — Gdy te ważne wydarzenia miały miejsce, byłam młodą matką trójki dzieci, żyjącą jakoś tak obok tego wszystkiego. Czuję, że moja wiedza w tym zakresie jest niedokładna i powinnam ją uzupełnić.

Nieodłącznymi towarzyszami pani Krystyny są kotka Pusia i pies Tobiasz. Tobiasz to kundelek, który został wraz z rodzeństwem znaleziony w reklamówce na śmietniku. Człowiek, który uratował pieski, postanowił się nimi zająć, a gdy podrosły szukał dla nich domu. Tak półroczny szczeniak trafił do Smyłów, gdzie jest członkiem rodziny już od 13 lat. — Uważam, że jako ludzie jesteśmy odpowiedzialni za zwierzęta. Popieram sterylizację kotów i psów, jednak jeśli na świat już przyjdą małe, trzeba się o nie należycie zatroszczyć — komentuje lasowiczanka.

Pani Krystyna nie ma czasu na nudę. Dzień po naszej rozmowie udała się do Szczecina na paradę żaglowców. Jako że lubi jeździć na rowerze, myśli też o turystyce rowerowej. Spotkać ją można również w sali kinowej DKF Olbrzym w Tarnogórskim Centrum Kultury i na wakacyjnych koncertach promenadowych, odbywających się w tarnogórskim parku miejskim.


Chleb

Składniki na zaczyn:
- szklanka mąki żytniej razowej tzw. żurkowej
- szklanka letniej wody
- porcja zakwasu.
Wszystko wymieszać i zostawić na ok. 8 godz. lub na noc.

Składniki na ciasto:
- kg mąki pszennej zwykłej np. poznańskiej lub wrocławskiej,
- 3 płaskie łyżeczki soli,
- 3 szklanki wody,
- ¾ szklanki otrąb pszennych,
- ¾ szklanki łuskanego słonecznika,
- ¾ szklanki siemienia lnianego lub sezamu, lub pół na pół, by uzyskać ¾ szklanki,
- 1,5 dkg drożdży,
- zaczyn.

W dużej misce dokładnie mieszamy składniki (do 5 minut) i zostawiamy do wyrośnięcia na dwie godziny. Po tym czasie odkładamy do słoiczka ok. 2 łyżki ciasta - na zakwas do kolejnego chleba – i dajemy do lodówki, gdzie może stać ok. 2 tygodnie. Smarujemy olejem foremki (dwie formy o długości 38 cm) i oprószamy je sezamem lub słonecznikiem. Rozdzielamy ciasto (najlepiej mokrymi rękami) i pozostawiamy do ponownego wyrośnięcia na kolejne 2 godziny. Po tym czasie należy nagrzać piekarnik do temp. 150-170 st. C i włożyć chleby. Po 20 min. zwiększyć temperaturę do 200 st. C i piec ok. 30-35 min. Wyjąć chleby z foremek i włożyć je jeszcze do pieca na 10 min. do góry spodem, bo dobrze wypieczony chleb „puka” od spodu. Chleby pozostawić do wystudzenia, podczas którego dobrze jest obracać je na boki, aby odparowały. Chleby można zamrażać.

Hanna Kampa


komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.