•  Okładka książki Alicji Kosiby-Lesiak i Ryszarda Bednarczyka.
    Okładka książki Alicji Kosiby-Lesiak i Ryszarda Bednarczyka.
02.08.2017

Stary cmentarz za gliwicką bramą

To dziwne, ale tak jest. W ciągu dziejów Tarnowskich Gór, których początek datowany jest na XV wiek, na cmentarzach tutejszych pochowano dziesiątki tysięcy zmarłych. Do dziś jednak, oprócz kilku starych krypt w kościołach, nie przetrwały groby starsze niźli z końca XIX wieku. Na tak zwanym starym cmentarzu, cmentarzu za gliwicką bramą, czyli nekropolii u zbiegu ul. Gliwickiej i Bałtyckiej, nie znajdziemy historycznych, cennych pomników. Bystry obserwator zauważy, że zdecydowana większość grobów pochodzi z zeszłego stulecia.

O starym cmentarzu w Tarnowskich Górach traktuje książka Alicji Kosiby-Lesiak i Ryszarda Bednarczyka, wydana niedawno nakładem Fundacji Popularyzacji Dziedzictwa "Kruszce Śląska" przy wsparciu tarnogórskiego magistratu. Praca, opatrzona wstępnym słowem ks. Piotra Kalki, proboszcza parafii św. Piotra i…

Artykuł dostępny po wykupieniu dostępu do treści
Chcę wykupić dostęp do treści >>>


Artykuł ukazał się w GWARKU 30 z 01.08.2017

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.