•  
      Fot. Ranking Perspektyw
09.01.2020

Staszic w czołówce. Ranking szkół Perspektyw

Fundacja Edukacyjna “Perspektywy” opublikowała coroczny ranking najlepszych liceów i techników w kraju. W Tarnowskich Górach najlepiej wypadły II LO. im. S. Staszica oraz Technikum nr 1 przy Zespole Szkół Chemiczno-Medycznych.

W Rankingu 2020 analizowano wyniki 2085 liceów ogólnokształcących oraz 1728 techników. Na tej podstawie ogłoszono listę 1000 najlepszych liceów i 500 najlepszych techników. Zgodnie z postanowieniem Kapituły, licea zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych.

W czołówce najlepszych liceów na Śląsku znalazł się "Staszic" – tak jak przed rokiem zajmuje 12. miejsce. W rankingu ogólnopolskim jest na 115 pozycji, o 8 oczek wyżej niż przed rokiem. Na 46. miejscu w województwie (410. w Polsce) znalazło się I I LO im. Adama Mickiewicza w Lublińcu, na 48. (435.) II LO w Lublińcu przy Zespole Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych, na 71. (605.) XI LO z Oddz. Integracyjnymi Tarnowskie Góry w Salezjańskim Zespole Szkół. W rankingu wojewódzkim uwzględniono również I LO im. Stefanii Sempołowskiej Tarnowskie Góry (88. lokata na Śląsku i 694. w Polsce) i I LO im. króla Jana III Sobieskiego Piekary Śląskie (115. lokata na Śląsku, w kraju poza pierwszym 1000).

Technika oceniono za pomocą czterech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych oraz wyniki egzaminu zawodowego. Na 8. miejscu w województwie (55. w kraju) znalazło się Technikum nr 2 w Lublińcu przy ZSO-T, a na 15. (118.) Technikum nr 1 przy Zespole Szkół Chemiczno-Medycznych w Tarnowskich Górach. Technikum nr 7 przy Zespole Szkół Artystyczno-Projektowych zajęło 20. miejsce (142.), Technikum nr 9 przy Centrum Edukacji Ekonomiczno-Handlowej im. Karola Goduli – 23. (162.). Wysoko w województwie uplasowało się również Technikum Leśne w Brynku – 32. miejsce (274) oraz Technikum nr 6 przy Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich – 41 miejsce (336.). W pierwszej setce najlepszych techników na Śląsku, ale poza listą 500 najlepszych w kraju znalazły się technika przy: Zespole Szkół w Nakle Śląskim, Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach, Zespole Szkół nr 1 w Piekarach Śląskich, Zespole Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Radzionkowie i Wieloprofilowym Zespole Szkół w Tarnowskich Górach.

Do sporządzenia rankingu wykorzystano dane ze źródeł zewnętrznych wobec ocenianych szkół. Źródłem były protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) z wynikami matur z przedmiotów obowiązkowych i przedmiotów dodatkowych oraz dane Systemu Informacji Oświatowej.

(aj)


komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.