•  
      Fot. Agnieszka Reczkin
20.09.2019

Strajk klimatyczny w Tarnowskich Górach

Tarnogórzanie po raz kolejny przyłączyli się do Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Zwolennicy natychmiastowej i aktywnej walki z ociepleniem klimatu o godz. 14 stawili się na pl. Wolności.

W strajku uczestniczyło kilkadziesiąt osób. Pojawili się m.in. przedstawiciele II LO im. S. Staszica. Uszyli torby wielokrotnego użytku, które przekazują sklepom w centrum miasta – tam będą za darmo rozdawane klientom. To bardzo konkretny wkład w walkę z masą niepotrzebnych foliowych woreczków.

Uczestnicy akcji mówili o jej korzeniach i o postulatach. Strajk klimatyczny to forma protestu przeciw bierności dużej części polityków wobec postępującej katastrofy klimatycznej. Organizatorzy wspominają m.in. o falach upałów, suszach, pożarach lasów. Datę akcji, 20 września wybrano nieprzypadkowo. Kilka dni później ma się bowiem rozpocząć szczyt klimatyczny ONZ. Za niedługo będą też wybory parlamentarne.

Protestujący podkreślają, że kwestie związane z klimatem powinny być rozwiązane jak najszybciej, ponad politycznymi podziałami. Uważają, że w szkołach powinna być prowadzona ekologiczna edukacja, warto by zajęły się nią także samorządy. Żądają przyjęcia przez parlament RP ustawy powołującej ekspercką i niezależną Radę Klimatyczną i podjęcia natychmiastowych kroków zmierzających do redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Z pl. Wolności uczestnicy strajku przeszli na rynek. (esp)


komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.