• Andrzej Pilot, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w wywiadach dla dziennikarzy podkreślał wagę współpracy z lasami państwowymi i samorządowcami w realizacji projektów długofalowych.
    Andrzej Pilot, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w wywiadach dla dziennikarzy podkreślał wagę współpracy z lasami państwowymi i samorządowcami w realizacji projektów długofalowych. Fot. Jarosław Myśliwski
29.09.2015

Sucho, suszej i ...

Tegoroczne upały zwróciły uwagę na problem suszy w lesie. Od wielu lat jest coraz cieplej, a na dodatek deszcze są mniej obfite. Grożą nam poważne problemy, wynikające z braku wody.

O skutkach suszy mogli się przekonać dziennikarze podczas wyjazdu studyjnego do Nadleśnictwa Rudziniec, obejmującego m.in. tereny gminy Zbrosławice. Wyjazd zorganizował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach.

Jan Spałek, nadleśniczy Nadleśnictwa Rudziniec przedstawił analizę sytuacji pogodowej w regionie po 2000 roku, w porównaniu do okresu 1961-1990. Oparto ją na danych stacji meteorologicznych w Opolu oraz Niemieckiej Służby Meteorologicznej. — Ostatnie lata na tle poprzedniego okresu charakteryzują się wzrostem przeciętnej temperatury powietrza we wszystkich miesiącach roku o około 1 st. C. Od 2000 roku w każdym kolejnym odnotowuje się wyższą od wieloletniej średnią roczną temperaturę powietrza. Tendencjom w termice atmosfery towarzyszy zmniejszanie się sum opadów atmosferycznych. Przeciętne roczne zmniejszenie sumy opadów wynosi 30 mm. Ostatnie lata przyniosły spadek opadów rocznych o około 5 proc. — powiedział nadleśniczy Spałek. Na dodatek zmniejsza się nie tylko ilość wody spadającej na lasy, ale także sposób w jaki trafia ona na podłoże. Zmniejsza się liczba dni deszczowych, które w sumie dawały długie okresy deszczowe. Są ona zastępowane krótkotrwałymi, gwałtownymi i bardzo obfitymi deszczami, po których następują powodzie i podtopienia niszczące las, drogi i inną infrastrukturę. Ale summa summarum większość wody nie wsiąka w podłoże, ale spływa do rowów, strumyków i dalej do rzek. Nie dość, że wody jest mniej, to na dodatek mniejsza jej ilość zostaje w lesie.

W jaki sposób leśnicy starają się walczyć z postępującą suszą? Poprzez retencjonowanie, czyli budowanie zbiorników, w których gromadzona jest woda. W Nadleśnictwie Rudziniec w ostatnich latach zrealizowano kilka projektów. W ramach zwiększenia możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałania powodzi i suszy w ekosystemach leśnych na terenach nizinnych przywrócono wcześniejsze funkcje stawowi Poręba w leśnictwie Świbie, który praktycznie zarósł. Teraz może gromadzić ponad 75 tys. metrów sześc. wody. W leśnictwie Proboszczowice na długości 3,7 km utworzono 19 stawów paciorkowych, których łączna możliwość retencyjna wynosi 45 tys. metrów sześc. wody.

W ramach Programu dla Odry odtworzono stawy leśne w leśnictwach Centawa i Łącza.

W sumie wydano na te cztery projekty ponad 3 mln 300 tys. zł, kwota dofinansowania wyniosła 2 mln 440 tys. zł.

Jarosław Myśliwski


Artykuł ukazał się w GWARKU 40 z 06.10.2015

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.