•  Najlepsza piątka zawodników do 16 lat z Rudolfem Sobczykiem, organizatorem turnieju.
     Najlepsza piątka zawodników do 16 lat z Rudolfem Sobczykiem, organizatorem turnieju. Fot. archiwum Pionka Radzionków
12.02.2018

Szachowa zima w Radzionkowie

Nowy sezon gry w szachy w Radzionkowie rozpoczęto tradycyjnie od Noworocznego Turnieju Szachowego, który rozegrano 3 lutego w Centrum Kultury “Karolinka”. W grupie open najlepszy okazał się Jarosław Pietrucha, a rywalizację szachistów do 16 lat wygrał Maciej Pełka.

Popularna "Ciderzima", którą rozegrano już po raz trzynasty, zgromadziła przy szachownicach 43 uczestników, w tym aż 25 do lat 16. Grano na dystansie 7 rund, z czasem gry po 15 minut na partię dla każdego zawodnika. Nagrody, ufundowane przez radzionkowski samorząd i Stowarzyszenie Szachów i Gier Pionek, przewidziano dla 5 pierwszych zawodników w obu grupach, dla najmłodszych i specjalne dla najlepszych juniorów z Radzionkowa.

– Tegoroczny turniej nie miał swojego zdecydowanego faworyta, ale w gronie doświadczonych szachistów mógł zabłysnąć jakiś debiutant. Wśród uczestników z różnych miast województwa śląskiego gościliśmy też szachistę z dalekich Indii, który odbywa staż w Gliwicach. Sympatyczny Venkatesan Venkataramanan zagrał dobry turniej i zadziwił niektórych tym, że zapisywał swoje partie, choć w szachach szybkich to raczej rzadkość – podsumowuje Rudolf Sobczyk, znany w regionie popularyzator szachów, który prowadził zawody wraz z Wojciechem Hajdą.

Najlepszy w grupie open J. Pietrucha zgromadził 5,5 punktu, wyprzedzając kolejno: Marka Tyronia, Jana Nowakowskiego (obaj po 5 pkt.), Andrzeja Kostowskiego i Kazimierza Tchórzewskiego (obaj po 4,5 pkt.). W dorobku M. Pełki, zwycięzcy grupy do 16 lat, znalazło się 6,5 pkt. Drugi w kolejności Maciej Malik zdobył 6 pkt., a trzeci Kamil Kaliszuk – 5 pkt. Czwarta lokata przypadła Wojciechowi Potempie, a piąta Mariuszowi Zaniewskiemu (także po 5 pkt.) Najlepszymi juniorami z Radzionkowa okazali się: Łukasz Potempa (4 pkt.), Marcin Hajda (4 pkt.) i Patryk Tomczyk (3 pkt.).

– W turnieju open bardzo dobrze radzili sobie zawodnicy o dużym stażu gry, którzy praktycznie rozdzielili czołowe miejsca między sobą. Grupa do lat 16, była tym razem bardzo liczna, z czego należy się cieszyć, bo w dobie gier komputerowych trudno młodych oderwać od monitora. Najmłodszymi uczestnikami turnieju byli Maciej Gruca, Wiktor Palian i Katarzyna Tarasek, a seniorem zawodów okazał się Marek Wieczorek z Bytomia – dodaje R. Sobczyk.

Organizatorzy turnieju przypominają młodym miłośnikom szachów, że w budynku byłego Gimnazjum im. o. Ludwika Wrodarczyka przy ul. Krzywej w Radzionkowie odbywają się co wtorek zajęcia szachowe. Grupa początkująca dzieci spotyka się o godz. 15.15, a młodzieżowa o godz. 16.


Artykuł ukazał się w GWARKU 7/2018 z 13.02.2018

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.