•  Budynek jest ogrzewany za pomocą kotłowni węglowej. Po termomodernizacji źródłem ciepła mają być kotły opalane biomasą.
     Budynek jest ogrzewany za pomocą kotłowni węglowej. Po termomodernizacji źródłem ciepła mają być kotły opalane biomasą. Fot. Jarosław Myśliwski
22.05.2018

Szkoła pożegna się z kopciuchami

Prawie 1,5 mln zł ma kosztować termomodernizacja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rybnej. Miasto Tarnowskie Góry wyda zaledwie 26 tys. zł dzięki zdobytemu dofinansowaniu.

Budynek w którym znajdują się szkoła i przedszkole w Rybnej ogrzewany jest za pomocą kotłowni węglowej. Po termomodernizacji źródłem ciepła mają być kotły opalane biomasą, spełniające wymogi klasy 5 pod względem granicznych wartości emisji zanieczyszczeń. Projekt przewiduje również modernizację wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania, docieplenie przegród budowlanych, wymianę okien i drzwi wraz z częściowym zamurowaniem przeszkleń, wymianę opraw oświetleniowych na oświetlenie energooszczędne (LED).

Na początku maja przedstawiciele miasta podpisali umowę o dofinansowanie zadania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. To z kolei pomogło zdobyć dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, ponieważ zgodnie z kryteriami wyboru przedsięwzięć finansowanych ze środków funduszu pierwszeństwo mają zadania współfinansowane ze środków Unii Europejskiej.

Zakładany efekt ekologiczny to zmniejszenie emisji zanieczyszczeń pyłowo-gazowych do atmosfery, zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną o min. 848 GJ/a, oraz energii elektrycznej o min. 51.300 kWh/a.

Termomodernizacja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rybnej ma kosztować prawie 1,5 mln zł. Dotacja unijna to 1 mln 264 tys. zł, dofinansowanie WFOŚiGW - prawie 200 tys. zł, a środki miasta 26 tys. zł.

Jarosław Myśliwski


Artykuł ukazał się w GWARKU 20/2018 z 22.05.2018

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.