•  Na ścianie jednej z tarnogórskich kamienic zachował się mały relikt minionego czasu. To tabliczka instytucji ubezpieczeniowej.
     Na ścianie jednej z tarnogórskich kamienic zachował się mały relikt minionego czasu. To tabliczka instytucji ubezpieczeniowej. Fot. Mieczysław Filak
16.01.2020

Tabliczki i zmiany nazw ulic

Pisząc o starej tabliczce z nazwą ulicy B. Gruzełki, nie chciałem namawiać do jej wymiany. Niech pozostanie. Mieszkańcy wiedzą, o kogo chodzi.

Akcje zmiany nazw, napisów, niszczenia tabliczek i tablic robiono nie raz. Ksiądz Wawretzko lub Wawreczko przestał być patronem ulicy, gdy hitlerowcy nazwali ją Brunnenstrasse – Studzienna. Ksiądz im się nie podobał. O dziwo, w PRL nosiła nazwę ks. Ignacego Wawreczki i…


Artykuł ukazał się w GWARKU 2/2020 z 14.01.2020

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.