•  – Po modernizacji obiekt wygląda imponująco. Ale najważniejszy jest efekt ekologiczny, czyli 6,5 tys. osób mieszkających w gospodarstwach podłączonych do oczyszczalni - powiedział o oczyszczalni ścieków Leśna w Tarnowskich G
     – Po modernizacji obiekt wygląda imponująco. Ale najważniejszy jest efekt ekologiczny, czyli 6,5 tys. osób mieszkających w gospodarstwach podłączonych do oczyszczalni - powiedział o oczyszczalni ścieków Leśna w Tarnowskich G Fot. Archiwum
14.01.2018

Tak minął rok z funduszem

Zachęcaliśmy do poznawania przyrody poprzez udział w inicjatywach wspieranych przez WFOŚiGW w Katowicach, pisaliśmy o programach walki o czystsze powietrze, informowaliśmy o zielonej edukacji. Podsumowujemy ostatnie pół roku działalności funduszu na terenie powiatu tarnogórskiego.

W poprzednim dodatku ekologicznym przypominaliśmy, jak minęło pierwsze sześć miesięcy 2017 r. Potem zaczęły się wakacje i proponowaliśmy wycieczki tropem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Nota bene za niedługo zaczną się ferie zimowe i część propozycji nadal jest warta wzięcia pod uwagę przy organizacji przyrodniczych wycieczek.

Niedaleko, a ciekawie jest w parku Repeckim. – W parku rośnie najwięcej drzew pomnikowych na Górnym Śląsku. Około 2/3 drzewostanu przekracza 100 lat – mówi Andrzej Pilot, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Fundusz w ubiegłym roku przeznaczył dla parku dwie dotacje: jedną na pielęgnację starodrzewu, drugą na tablice ścieżki edukacyjnej. Liczy ona prawie 1,5 kilometra długości, ma na niej zostać ustawionych 10 tablic edukacyjnych.

Z pomocą funduszu otwarto w ubiegłym roku także ścieżkę ekologiczno-dydaktyczną w Truszczycy, dzielnicy Kalet. Poświęcona jest grzybom, z których słyną tamtejsze lasy. Ustawiono tam ich modele. Borowik, podgrzybek, maślak, koźlarz czerwony, kania, kurka, rydz, muchomor sromotnikowy, muchomor czerwony i olszówka – wszystkie grzyby są wysokie na ponad metr. Skoro celem jest edukacja, obok rzeźb zamontowano tablice informacyjne, na których znajduje się opis danego gatunku. Czy taka wiedza może być użyteczna? Główny Inspektorat Sanitarny przestrzega przed błędnymi metodami rozpoznawania grzybów trujących. Są np. osoby, które są przekonane, że grzyb trujący jest gorzki, tymczasem taki muchomor sromotnikowy ma łagodny, słodkawy smak.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach od lat wspiera tworzenie ścieżek edukacyjnych. Mają one szczególną wartość w miejscach objętych ochroną. Takim jest rezerwat Parkowe w Złotym Potoku, leżącym na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Tablicę z mapą firmowaną przez fundusz znajdziemy m.in. przy młynie Kołaczew, zabytku architektury drewnianej. To tutaj krzyżują się szlaki i ścieżki turystyczne. Wędrując nimi, można zwiedzić dolinę rzeki Wiercicy, utworzone na niej stawy, piękne ostańce oraz fragmenty pierwotnego lasu. Można zobaczyć rzadkie rośliny i napotkać wiele zwierząt. Rezerwat to jednak przede wszystkim piękne widoki.

By lżej się oddychało

– Zmodernizowanych zostanie 855 węzłów cieplnych i prawie 100 km sieci ciepłowniczej, a o około 50 tys. ton dwutlenku węgla zmniejszy się emisja gazów cieplarnianych. To są konkrety – mówił Andrzej Pilot.

Pod koniec sierpnia podpisano umowę pomiędzy Tauron Ciepło a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na dofinansowanie ośmiu projektów w ramach programu likwidacji niskiej emisji.

Tauron jest kolejnym partnerem katowickiego WFOŚiGW, z którym zawarto umowę, w efekcie mającą wpływ na poprawę jakości powietrza w województwie śląskim. – Unijne fundusze, którymi zarządzamy, popłynęły już do Tarnowskich Gór, Piekar Śląskich, Tychów, Bytomia, Chorzowa. Dzięki tym działaniom spadnie emisja gazów cieplarnianych o ponad 57 tys. ton rocznie, zmniejszeniu ulegnie roczne zużycie energii końcowej o ponad 280 tys. GJ, zostanie wybudowanych lub zmodernizowanych łącznie ponad 120 km sieci ciepłowniczych, 35 tys. m kw. powierzchni budynków doczeka się termomodernizacji. Jeśli do tych pieniędzy dołożymy blisko 26 mln zł skierowanych do gmin na programy ograniczenia niskiej emisji oraz ponad 4,2 mln zł na dofinansowanie wymiany pieców, tzw. "kopciuchów", w ramach naszego programu SMOG STOP, to pokazuje tylko tegoroczny, konkretny wkład funduszu w kompleksowe rozwiązywanie problemu nadmiernej emisji szkodliwych substancji powstających przy tradycyjnych sposobach produkcji energii cieplnej – mówił w sierpniu 2017 r. prezes Andrzej Pilot.

Zielona edukacja podczas rodzinno-przyrodniczych dożynek

We wrześniu informowaliśmy o imprezach edukacyjnych organizowanych przez Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie. Zostały dofinansowane przez WFOŚiGW w Katowicach. W programie dożynek była m.in. prelekcja fotografa przyrody, zajęcia w laboratorium oraz pracowni mikroskopowej, wycieczki po ogrodzie, warsztaty artystyczne, harcerska gra terenowa, quiz dla dzieci z nagrodami, a ponadto kiermasz rękodzieła, stoiska gastronomiczne oraz kawiarenka z pysznymi wypiekami. Na zakończenie przewidziano ognisko z muzyką i pieczeniem ziemniaków. Podczas dożynek można było otrzymać sadzonki starych lokalnych odmian jabłoni.

Udział w warsztatach był bezpłatny dzięki dofinansowaniu WFOŚiGW. Szybko zabrakło miejsc, ale zainteresowani powinni trzymać rękę na pulsie. Ogród zamierza się starać o dofinansowanie kolejnej serii warsztatów, które zaplanowano na wiosnę. Ponieważ cieszą się one bardzo dużym zainteresowaniem, trzeba śledzić stronę internetową ogrodu i wyglądać ogłoszenia o zapisach.

Dołożą 7200 zł do zakupu nowego kotła

Jesienią informowaliśmy o programach walki ze smogiem, m.in w Świerklańcu. – Jestem pod wrażeniem, że taka mała gmina chce realizować program ograniczenia niskiej emisji z takim rozmachem. Zostanie wymienionych 100 kotłów, a to poważne obciążenie dla gminnego budżetu – mówił prezes Andrzej Pilot. Zakładano, że dopłata do wymiany kotła będzie wynosiła 7200 zł, w tym 2000 zł dotacji przekazywanej beneficjentom od razu.

– W 2028 roku muszą zniknąć ostatnie kopciuchy – mówi Andrzej Pilot. – Dofinansowane mogą być tylko dobre kotły posiadające polskie certyfikaty. Koszt takiego urządzenia waha się od 9 do 12 tys. zł. Stąd ta ważna dla mieszkańców jest możliwość otrzymania dofinansowania.

Dobra woda

Pod koniec października relacjonowaliśmy zakończenie kampanii edukacyjnej "300 H20 lubię to!". Zorganizowało ją Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów, dzięki wsparciu finansowemu WFOŚiGW w Katowicach. GPW zorganizowało 700- metrową wyspę edukacyjną. – Można na niej zobaczyć, jak z wodą można się fajnie bawić, ale docenić również to, jak ważnym jest surowcem – zachęcał do odwiedzenia wyspy Łukasz Czopik, prezes GPW.

Podążając wyznaczoną ścieżką, można było w ciekawy sposób poznać drogę, jaką pokonuje woda pobrana z rzeki lub jeziora, by stać się zdatną do picia.

Wśród kilkunastu laureatów konkursu były też placówka z naszego terenu. Za wyjątkową aktywność została nagrodzona Miejska Szkoła Podstawowa nr 13 z Piekar Śląskich. W kategorii dla aktywnych uczestników akcji edukacyjnej oraz autorów najciekawszych prac opisanych w Ekoporadniku wyróżnienia specjalne otrzymali Julia Lentowicz i Jan Malchar z piekarskiej MSP 13. Jury doceniło też dwie inne uczennice tej szkoły: Wiktorię Wylężek i Laurę Gajowską.

Pozostając przy temacie wody, informowaliśmy o modernizacji oczyszczalni ścieków "Leśna", największej inwestycji w ciągu ostatnich 15 lat, jaką Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zrealizowało w Tarnowskich Górach. Koszt wyniósł 7,6 mln zł, z czego 5,76 mln zł stanowiło dofinansowanie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Celem modernizacji było dostosowanie pracy oczyszczalni do zaostrzonych wymagań związanych z usuwaniem związków fosforu i azotu w procesie oczyszczania ścieków. – Przez oczyszczalnię przepływa obecnie 900 m sześc. ścieków na dobę. Docelowo może ona przyjąć 1150 m sześc. na dobę, a maksymalnie w czasie ulewnych deszczy 2 tysiące – powiedział Henryk Schlagner, wiceprezes zarządu PWiK w Tarnowskich Górach.

Dajmy uczniom pobrudzić się nauką

Rok kończyliśmy informacjami o otwieraniu kolejnych zielonych pracowni, które powstawały ze wsparciem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Fundusz dofinansował utworzenie każdej z pracowni kwotami do 30 tys. zł. Wcześniej szkoły miały możliwość uczestniczenia w konkursie na projekty pracowni, gdzie nagrody sięgały 7,5 tys. zł.

– Łamiemy stereotyp nauczyciel - książka - uczeń, co podkreślam w każdej z zielonych pracowni. Pedagodzy dostali wspaniałe instrumenty do ciekawego przekazywania wiedzy. Myślę, że dzieci i młodzież potrzebują teraz innych metod nauczania, więcej są w stanie zapamiętać, można je zachęcić do zgłębiania wiedzy. Dzięki tym pracowniom można się pobrudzić nauką – mówił Andrzej Pilot.

Jarosław Myśliwski


Artykuł ukazał się w GWARKU 3/2018 z 16.01.2018

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.