• W tym roku w kościołach nie będzie tradycyjnego błogosławienia pokarmów.
    W tym roku w kościołach nie będzie tradycyjnego błogosławienia pokarmów. Fot. Pixabay
25.03.2020

Takiej Wielkanocy jeszcze nie było. Biskup wydał dekret

Po wprowadzeniu nakazu sprawowania mszy św. bez udziału wiernych ks. bp Jan Kopiec, ordynariusz diecezji gliwickiej, wprowadził kolejne obostrzenia mające na celu ograniczenia rozszerzania się pandemii koronawirusa. Dzisiaj wydał dekret w tej sprawie. Jego postanowienia dotyczą m.in. spowiedzi przedświątecznej, udziału w ceremoniach Triduum Paschalnego oraz wielkosobotniego święcenia pokarmów.

Spowiedź tylko na prośbę

W parafiach nie będzie organizowana spowiedź przedświąteczna. Duszpasterze powinni pouczyć wiernych, że ze względu na nadzwyczajne i poważne okoliczności są uprawnieni do skorzystania z nadzwyczajnej drogi pojednania, jaką jest wzbudzenie żalu doskonałego podjętego z miłości do Boga.

Wiernym, którzy o to poproszą, duszpasterze, mają umożliwić skorzystanie z sakramentu pokuty i pojednania. Miejscem takiej spowiedzi ma być nie konfesjonał, ale zakrystia, kaplica czy salka parafialna. Należy zachować większą odległość pomiędzy penitentem a spowiednikiem.

Bez Bożego grobu?

Bez udziału wiernych mają być sprawowane msze św. w Niedzielę Palmową, msze św. Wieczerzy Pańskiej, liturgia Męki Pańskiej oraz Wigilii Paschalnej. Ponieważ obrzędy liturgiczne będą skromniejsze, a adoracja Najświętszego Sakramentu w Bożym grobie niedozwolona, "nie ma konieczności jego wznoszenia". W kościołach możemy więc w tym roku nie zobaczyć grobów pańskich.

Co ze święconką?

"Duszpasterzom zabrania się organizowania i celebrowania tradycyjnego błogosławienia pokarmów na stół wielkanocny. Wiernym należy natomiast zaproponować obrzęd Błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym (...), którego tekst należy umieścić na stronach internetowych parafialnych i diecezjalnych" – napisał ks. bp Kopiec.

Proboszczu, co z transmisją?

Wszystkie parafie, które technicznie są w stanie przeprowadzić transmisje internetowe nabożeństw z własnych kościołów, powinny to zrobić, a proboszczowie poinformować o tym wcześniej wiernych. Podobnie z informacjami na temat nabożeństw transmitowanych przez radio i telewizję.

Do chorych tylko zagrożonych śmiercią

"W okresie przedświątecznym zabrania się duszpasterzom odwiedzania chorych z sakramentami w domach, chyba że osoba chora znajduje się w niebezpieczeństwie śmierci" – napisał ks. bp Kopiec. Kapłan powinien zachować jak najdalej idące środki ostrożności, np. udzielać sakramentu namaszczenia chorych patyczkiem kosmetycznym, zaś Komunii Świętej za pomocą łyżeczki.

Kościoły otwarte, chyba że...

Kościoły nadal powinny być otwarte, by umożliwić wiernym indywidualną modlitwę. Jednak w świątyni nie powinno przebywać jednocześnie więcej niż 5 osób. Odpowiedzialność za przestrzeganie tego ograniczenia spoczywa na księżach proboszczach.

W razie braku możliwości wyegzekwowania realizacji przepisów władz państwowych proboszczowie mogą podjąć decyzję o ograniczeniu czasu otwarcia świątyni, a nawet o jej czasowym zamknięciu. (mir)


komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.