•  
      Zdjęcia: Archiwum organizatorów
07.08.2019

Tandemem i autostopem. Trwa rowerowa wyprawa Niniwa Team

29 lipca z Kokotka ruszyła trzynasta wyprawa rowerowa Niniwa Team. Celem są San Marino, Dania i Mołdawia, ostatnie europejskie kraje, których nie odwiedzili rowerzyści związani z Oblackim Duszpasterstwem Młodzieży Niniwa.

– Te trzy europejskie, kontynentalne kraje pozostałe do odwiedzenia spędzały sen z powiek liderowi grupy, o. Tomaszowi Maniurze, który postanowił dokończyć dzieła. Stąd pomysł na długą pętlę okrążającą część Europy – mówi Krzysztof Zieliński z biura Niniwa Team.

Wyprawie pod hasłem "Akcja ratunkowa – ostatnie okrążenie II" towarzyszy też modlitwa w intencji nawrócenia Europy. Każdy przejechany kilometr to odmówienie "Zdrowaś Maryjo". W modlitwę może włączyć się każdy.

Rowerzyści ruszyli w trasę 29 lipca, wczesnym rankiem. Wśród nich są dwie osoby, które jadą na tandemie. Wyprawa potrwa do 7 września. Do pokonania jest ok. 5,5 tys. km. Natomiast 20 sierpnia ruszą piechurzy – z rumuńskiego Sybina nad Morze Czarne. Trasa liczy 550 km. Wrócą autostopem.

Podczas poprzednich rowerowych wypraw rowerzyści z Niniwa Team byli w 54 krajach świata. Najdłuższa trasa prowadziła na Syberię – ponad 8 tys. km. Rowerzyści zdobyli też m.in. Gibraltar, przylądek Cabo da Rocha i Nordkapp.

Podsumowanie I tygodnia wyprawy: "Rowerzyści w tydzień, po pokonaniu 944 km dojechali do Mołdawii, przejeżdżając po drodze przez Ukrainę. Według relacji uczestników, jazda przez te kraje to sama przyjemność. „Ukraina jest super, przemili ludzie. Na przerwach możemy siedzieć właściwie gdziekolwiek, ludzie patrzą na nas bardzo przyjaźnie. Dodatkowo jedzenie jest tu tak tanie, że za 5 zł można przeżyć 2 dni” – relacjonował piątego dnia wyprawy Michał Szuścik, pierwszy raz jadący z NINIWA Team. Oprócz sprzyjających warunków zewnętrznych, sama grupa funkcjonuje bez zarzutu. W pierwszym tygodniu rowerzyści zaliczyli kilka awarii i wywrotek, jednak dobrze sobie z nimi poradzili. Nikt poważnie nie ucierpiał, a rowery są sprawne. Co więcej grupa realizuje dotychczasowy plan pokonywanego dystansu z nadwyżką. Jadąc przez tydzień na wiarę rowerzyści nie mieli problemów ze znalezieniem noclegu. Aż do piątku udawało im się rozbić namioty u gospodarzy, którzy dodatkowo wyciągali wąż z wodą do umycia się i częstowali jedzeniem, które mieli. W sobotę i niedzielę nasza grupa spała w kompleksie szkoły sportowej w miejscowości Rîșcani w Mołdawii."

Relacje na bieżąco TUTAJ

(esp)


Artykuł ukazał się w GWARKU 31/2019 z 06.08.2019

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.