•  Niełatwy portret niełatwych ludzi...
     Niełatwy portret niełatwych ludzi... Fot. Archiwum TCK
13.04.2018

Tarnogórskie Centrum Kultury zaprasza

TEKST SPONSOROWANY

Salon Literacki TCK

W środę 18 kwietnia o godz. 18.00 zapraszamy do kwietniowego Salonu Literackiego TCK. Tarnogórski poeta Michał Baczyński zaprezentuje swój drugi tomik wierszy pt. Tarnogórskie obrazki.

Michał Baczyński urodził się w Tarnowskich Górach. Pisze od 1992 r. Co sprawia, że jego poezja ma tak samo wielu entuzjastów jak i przeciwników? Poeta i krytyk Maciej Szczawiński powiedział kiedyś: "Jestem entuzjastą tej poezji, ponieważ jest w niej taka esencjonalność i kondensacja znaczeń, a z drugiej strony ciemność, o której myślał i pisał Aleksander Watt. Twierdził, że poeta współczesny w zasadzie jest skazany na ciemność, bo to co było do powiedzenia w sposób jasny zostało już powiedziane genialnie. Teraz chodzi o wyłonienie tej ciemności i przekazanie jej sensu." Michał Baczyński daje też w swoich wierszach świadectwo miłości do swojego miasta. Wstęp wolny (wejściówki do odbioru w kasie biletowej TCK).

Niełatwy portret niełatwych ludzi...

W czwartek 19 kwietnia o godz. 18.00 w DKF Olbrzym – Filmowe wizerunki artystów. Publiczność od zawsze oczekiwała od kina "wyjątkowości" – postaci, których zwykły człowiek prawdopodobnie nigdy nie spotka w swoim szarym, codziennym życiu. I film na to zapotrzebowanie odpowiada. A do tego celu idealnie nadają się... artyści wszelkiej maści – niedostosowani do rzeczywistości, czasem wyprzedzający epokę, a przez to często nadwrażliwi i depresyjni.

Ich ekranowe wcielenia będą tematem wykładu Patrycji Muchy pt. "Wrażliwcy, ekscentrycy i dekadenci - o filmowych wizerunkach artystów". Wykład będzie równocześnie wprowadzeniem do filmu "Serce miłości" Łukasza Rondudy. Film został pominięty na festiwalu w Gdyni, co przysporzyło mu swoistej legendy dzieła z "salonu odrzuconych". Ukazuje codzienne życie pary artystów. Bezlitośnie odsłania zarówno wielkość, jak i małostkowość twórcy, walczącego o każdy centymetr oryginalności i uznania. Bilety na wykład i film: 10 zł.

Nietypowe warsztaty rękodzieła

A w niedzielę 22 kwietnia o godz. 11.00 zapraszamy na niezwykle pouczającą, ale świetną zabawę! Co mogą mieć wspólnego: alfabet dawnych Słowian i... współczesne "dizajnerskie" torby?

Skąd wzięło się pierwsze pismo słowiańskie? Czy Słowianie w epoce przedchrześcijańskiej używali pisma runowego? Skąd wziął się podział narodów słowiańskich na te piszące cyrylicą i te używające alfabetu łacińskiego? Każdy będzie mógł spróbować swoich sił w zapisie krótkiego tekstu alfabetem głagolickim.

Przy okazji jednak dowiemy się, jak szczególne znaczenie miał dla Słowian... dobór kolorów. Ich odpowiednie zestawienie uwalniało magiczną moc. Każdy będzie mógł ozdobić płócienną torbę w wyjątkowy słowiański wzór. Zajęcia poprowadzi Martyna Ecler-Pasku. Bilety: 15 zł.


Artykuł ukazał się w GWARKU 16/2018 z 17.04.2018

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.