28.02.2020

Tarnogórskie mistrzostwa z paraolimpijką

128 zawodników z 23 szkół wzięło udział w Międzyszkolnych Mistrzostwach Śląska Szkół Specjalnych w Pływaniu. Impreza odbyła się już po raz piąty. W tym roku gościem specjalnym była Oliwia Jabłońska, która w sierpniu weźmie udział Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio.

PATRZ GALERIA ZDJĘĆ

– Zawody mają dla naszych uczniów ogromne znaczenie. Mogą rywalizować, przełamać lęki i bariery, pokazują się w innej rzeczywistości, niż na co dzień. Naszą szkołę reprezentuje siódemka zawodników, w tym absolwentka. W konkurencji sztafety przewidzieliśmy udział absolwentów, bo są cały czas w naszych sercach – mówiła Izabela Mnich, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Radzionkowie. Placówka jest organizatorem zawodów, która odbyły się 27 lutego w tarnogórskim Parku Wodnym.

Gościem specjalnym zawodów była Oliwia Jabłońska. W 2012 roku, w wieku 15 lat zaliczyła fantastyczny występ na igrzyskach paraolimpijskich w Londynie. Wywalczyła srebrny medal i pobiła rekord Europy. Na kolejnych igrzyskach w Rio de Janeiro zdobyła brąz. Ma na koncie wiele medali mistrzostw świata i Europy. Jej przygoda z pływaniem zaczęła się od rehabilitacji. Urodziła się z wadą stóp i lekarz zalecił pływanie na basenie. Bardzo jej się spodobało i szybko zaczęła odnosić spektakularne sukcesy.

– Jestem zawodnikiem, który dogania wszystkich na końcówce. Przez moje stopy tracę na starcie i na nawrotach, więc muszę nadrabiać na dystansie i finiszu. Moje najważniejsze wyścigi na igrzyskach, mistrzostwach świata i Europy wygrałam dzięki mocnym finiszom. Zawodnikom, którzy dziś startują, mogę powiedzieć: wszystko jest możliwe, trzeba tylko chcieć i dobrze się przy tym bawić – mówiła. Jej zdaniem z roku na rok sport paraolimpijski zyskuje. Nagrody i stypendia paraolimpijczyków są zrównane z tymi dla zawodników sprawnych, najbliższe igrzyska mają być transmitowane w telewizji i czasu antenowego ma być więcej, niż 4 lata temu. – Mam nadzieję, że to kwestia czasu, kiedy będziemy równo traktowani. Studiuję na wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego i mogę się pochwalić, że kilka dni temu podczas gali "Życia Akademickiego" kończącej plebiscyt na najpopularniejszego sportowca AWF wygrałam i w kategorii paraolimpijskiej, i olimpijskiej – mówiła.

Za pół roku wystartuje w Tokio na igrzyskach paraolimpijskich. Będzie walczyć o medale na koronnym dla siebie dystansie 400 m stylem dowolnym, 100 m stylem motylkowym i 200 m stylem zmiennym.

Z kolei w Turcji pod koniec marca odbędą się II Światowe Igrzyska Osób z Zespołem Downa Trisome Games. Weźmie w nich udział reprezentacja Polski, w skład której wchodzi Jakub Muszyński z Gliwic. On również rywalizował w zawodach w Parku Wodnym. Pływa od 7. roku życia i jest medalistą wielu zawodów, także mistrzostw Europy, co dało mu kwalifikacje na igrzyska. – Z Turcji wrócę z medalem – zapowiadał. Niestety, w tym przypadku startu Polaków nie wsparło ani ministerstwo sportu, ani zdrowia. Udało się zebrać pieniądze dzięki internetowej zbiórce.

Alicja Jurasz


Artykuł ukazał się w GWARKU 9/2020 z 03.03.2020

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.