08.01.2018

Tarnogórzanie poszli za czterema królami

Kiedy w Tarnowskich Górach zorganizowano po raz pierwszy Orszak Trzech Króli, tarnogórzanie przyzwyczajeni do gwarkowskiego pochodu ustawili się przy ulicach, by podziwiać barwny korowód. Szybko jednak zorientowali się, że sami w orszaku mogą wziąć udział. Uczestników nikt nie liczył, ale przygotowano 3 tysiące koron i wszystkie rozdano.

 Tarnogórski orszak jest chyba jedynym na świecie, gdzie za gwiazdą jedzie czterech króli: do trzech króli dołącza Jan III Sobieski, który składa pokłon przed Świętą Rodziną.

Tradycyjnie orszak wyruszył spod kościoła św. Piotra i Pawła i zatoczył koło, przechodząc ulicami: ks. Lewka, Opolską, Sobieskiego, Piłsudskiego, by Krakowską wkroczyć na rynek. Po drodze odgrywane były sceny na balkonach czy na scenach. Przekazywały podstawowe prawdy biblijne, ale też ożywiały przestrzeń miasta. Na rynku ustawiono stajenkę, w tym roku przygotowaną przez OSP Florian. Rolę Świętej Rodziny odegrali Marta i Jarosław Błońscy z synem Jasiem. – Razem z Martą organizowałyśmy 5 lat temu pierwszy Orszak Trzech Króli w Tarnowskich Górach – mówi Katarzyna Strzałowska z Salezjańskiego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Tarnowskich Górach, który razem z tarnogórskim magistratem zorganizował orszak.

Podczas tegorocznego orszaku zorganizowano kwestę. Zebrano 2800 zł, które trafią do szkoły polskiej w Żytomierzu.

Jarosław Myśliwski


Artykuł ukazał się w GWARKU 2/2018 z 09.01.2018

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.