• Członkowie Tarnogórskiego Drzewoszumu obejrzeli drzewa wytypowane do wycinki.
    Członkowie Tarnogórskiego Drzewoszumu obejrzeli drzewa wytypowane do wycinki. Fot. Tarnogórski Drzewoszum
05.01.2020

Tarnowskie Góry. Drzewoszum przedstawia mapę z drzewami do wycinki

W ramach rewaloryzacji parku miejskiego w Tarnowskich Górach w planach jest wycinka 929 drzew. Sprawa budzi emocje i kontrowersje. Tarnogórski Drzewoszum przygotował mapę, na której można samemu zobaczyć, które drzewa pójdą pod topór.

Mapę można obejrzeć tutaj. Autorzy, opierając się na dokumentacji udostępnionej przez urzędników, nanieśli na mapę drzewa przeznaczone do wycinki. Brązowe ikony to drzewa martwe lub zamierające. Czarne – przewrócone lub z naderwanym korzeniem. Czerwone ikony, które dominują, to drzewa zdrowe, ale przeznaczone do wycinki. Na mapie uwzględniono ich gatunki i obwody pnia.

"Przedstawiciele Miasta Tarnowskie Góry bardzo umiejętnie kreują rzeczywistość, w której grupa mieszkańców, dbająca o dobro wspólne, jakim są Nasze tarnogórskie drzewa, "podaje informacje nieprawdziwe i wprowadza tarnogórską społeczność w błąd". Jednocześnie ci sami przedstawiciele Miasta, promując SWOJĄ inwestycję wycinki drzew w Parku Miejskim, rzucają luźno, że przy okazji projektu "zostanie wyciętych także kilkaset drzew". Hola hola! 929 drzew to liczba bliżej TYSIĄCA niż kilkuset! Żeby operować faktami, a nie zagrywkami propagandowymi, postanowiliśmy opracować dla Was mapkę drzew przeznaczonych do wycinki. (...) Park to jedynie kropla w morzu wycinki. Miasto najwyraźniej stwierdziło, że aby mogło się rozwijać musi betonować, wycinać, likwidować skwery i parki. Nasadzić kilka tuji i wmówić nam, że równowaga została zachowana.Tymczasem w dobie ekspansywnego człowieka, rosnących wskaźników smogu, upalnych letnich dni - to właśnie drzewa tworzą "zieloną infrastrukturę" stabilizującą klimat, dając nam schronienie i czystsze powietrze... Szkoda, że niektórzy o tym zapomnieli..." - piszą na Facebooku autorzy mapy z Tarnogórskiego Drzewoszumu. Zachęcają też do skorzystania z mapki w czasie spaceru w parku. " Możecie sprawdzić lokalizację drzewa i na żywo zobaczyć, czy faktycznie jest w stanie sugerującym konieczność wycięcia".

Celem rewaloryzacji jest przywrócenie historycznego układu kompozycyjno-przestrzennego parku. Zaplanowano m.in. przebudowę alejek, amfiteatru, placu zabaw, kortów, stawu, odtworzenie toru saneczkowego, budowę nowych obiektów z toaletami przy korcie, konserwację glorietty oraz pergoli wraz z obsadzeniem pnączami. Odbudowana zostanie altana, symbolicznie ma zostać odtworzony tor kolejki wąskotorowej. Ma pojawić się też nowe nowe oświetlenie i obiekty tzw. małej architektury. Prace mają kosztować ok. 24 mln zł. Na razie są tylko w planach. Miasto chce starać się o dofinansowanie unijne. (aj)


komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.