•  Książę Guidotto Henckel von Donnersmarck na tle portretu swego pradziadka, księcia Guido.
     Książę Guidotto Henckel von Donnersmarck na tle portretu swego pradziadka, księcia Guido. Fot. Jacek Tarski
05.09.2019

​Tarnowskie Góry. Książę, książę i książę

Do Tarnowskich Gór przyjechali książę Guidotto Henckel von Donnersmarck oraz jego kuzyn, książę Georg Dietrich von Schoenaich – Carolath. Jednym z powodów ich przybycia była pierwsza publiczna prezentacja portretu pradziadka księcia Guidotto, księcia Guido Henckel von Donnersmarcka. Spotkanie z Ich Książęcymi Wysokościami odbyło się w tarnogórskim muzeum w środę, 4 września.

Obraz kupiło muzeum w marcu, na aukcji w jednym z polskich domów aukcyjnych - za 30 tys. zł. O powojennych losach płótna pędzla Franza von Lenbacha niewiele wiadomo. Przed wojną wisiało podobno w gabinecie hrabiego Donnersmarcka w Reptach Śląskich. Jak zostało uratowane z wojennej i powojennej zawieruchy? Tego, przynajmniej na razie, nie wie nikt.

Od wczoraj obraz można oglądać na specjalnej wystawie „Powrót księcia”. Otwarli ją wspólnie burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech i książę Guidotto. Warto zauważyć, że muzealna sala pękała w szwach, a wejściówki na spotkanie z dostojnymi gośćmi i otwarcie wystawy rozeszły się niczym ciepłe bułeczki. (JT)


komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.