• W budynku ma powstać dom dla seniorów.
    W budynku ma powstać dom dla seniorów. Fot. Jarosław Myśliwski
01.08.2016

Kolejny dom seniora w Kaletach

W Kaletach ma powstać kolejny dom dla seniorów. Właściciel, spółka Hucz z Boronowa otrzymała dofinansowanie na termomodernizację budynku, w którym powstanie placówka. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przyznał inwestorowi dotację w wysokości prawie 160 tys. zł oraz 1,1 mln zł pożyczki.

Dom dla seniorów zostanie utworzony w dawnym biurowcu Kaletańskich Zakładów Celulozowo-Papierniczych przy ul. Powstańców Śląskich. To przykład rewitalizacji zdegradowanego terenu. Kiedy 25 lat temu fabryka została postawiona w stan likwidacji, wiele budynków popadło w ruinę. Niektóre wyremontowali przedsiębiorcy, którzy je kupili. Część nadaje się już tylko do wyburzenia.

Dawny biurowiec dostał szansę na drugie życie. Nim wejdą do niego pensjonariusze zostanie gruntownie wyremontowany. Koszt termomodernizacji przekroczy 2,5 mln zł. – Projekt przewiduje montaż pompy ciepła, instalacji solarnej, systemu wentylacji z odzyskiem ciepła, modernizację wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania, docieplenie przegród, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej – mówi Andrzej Pilot, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Budynek ma być gotowy do marca 2019 r. Po termomodernizacji zapotrzebowanie na energię cieplną ma się zmniejszyć o co najmniej 963 GJ/A na rok, pompa ciepła ma dawać rocznie 661 GJ/A, a instalacja solarna 41 GJ/A.

(mir)

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.


Artykuł ukazał się w GWARKU 31 z 02.08.2016

komentarze
z gmin
z gmin
z gmin
z gmin
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.